Marek Prawda: Utworzenie korytarzy humanitarnych dla uchodźców może być potwierdzeniem dobrej woli szukania porozumienia

13.01.2018 00:16

Utworzenie korytarzy humanitarnych dla uchodźców może być potwierdzeniem dobrej woli szukania porozumienia przez Polskę, bo pomaganie uchodźcom na miejscu nie wyczerpuje sprawy- mówi Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Gość Łukasza Konarskiego mówi, że nawet przyjęcie 100  czy 200 uchodźców w ramach tych korytarzy miałoby ogromne znaczenie dla procedury, jaką jest w tej chwili objęta Polska za niewywiązywanie się z postanowień unijnych. Polski Kościół i wiele środowisk samorządowych jest bardzo zainteresowanych tym rozwiązaniem. Nowe otwarcie w Polsce będzie okazją do zastanowienia się nad tym tematem. Kwestia uchodźców to nie jest problem między KE a Polską, ale między Polską a Włochami czy innymi krajami - mówi w Radiu ZET Marek Prawda.  

W Unii rodzą się pomysły powiązania kwestii praworządności z budżetem wieloletnim- zdradza Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. - Jeżeli Komisja ma problemy z praworządnością w Polsce, to trochę utrudnia przekonanie podatników w danym kraju członkowskim, że pieniądze będą odpowiednio wydatkowane - dodaje.

Gość Radia ZET przypomina, że już w maju Komisja Europejska ma przedstawić projekt nowego budżetu. W Unii pojawia się dużo głosów, by powiązać tę kwestię z zatwierdzaniem środków budżetowych. – Płatnicy netto będą ten temat podnosić, bo każdy rząd jest pod presją swoich podatników- mówi. 

RadioZET.pl/DG 

Oceń