Grażyna Torbicka: „Faworyta” powinna być faworytą w ten weekend

08.02.2019 13:32

W każdy piątek dziennikarka filmowa Grażyna Torbicka – mówi w Radiu ZET o tym co dzieje się w polskim i światowym kinie oraz na co do kina warto się wybrać. Tym razem poleca historyczny i biograficzny film Yorgosa Lanthimosa.

Grażyna Torbicka: „Faworyta” powinna być faworytą w ten weekend fot. ---

Akcja „Faworyty rozgrywa się na początku osiemnastowiecznej Anglii, podczas stanu wojny z Francją. Ale jak opisuje dystrybutor filmu: „uwagę dworu pochłaniają jednak wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze.

kck_faworyta

POSŁUCHAJ ZAPOWIEDZI GRAŻYNY TORBICKIEJ

Berlinale
- - : - - / - - : - -

W piątkowym „Kocham Cię kino” – zwróciliśmy też uwagę na docenione polskie filmy zagranicą! Bo o polskim kinie coraz głośniej! Już nie tylko „Zimna Wojna” czeka na Oskara i na niedzielne nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej; doceniono też ostatnio film Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia” na Festiwalu Sundance. Występująca tam w głównej roli Krystyna Janda – dostała nagrodę dla najlepszej aktorki. 

kck_slodkikoniecdnia

POSŁUCHAJ FRAGMENTU „KOCHAM CIĘ KINO”

Berlinale
- - : - - / - - : - -

Polskie akcenty i szanse na nagrody(!) są też na rozpoczynającym się dziś Festiwalu Filmowym Berlinale. 

O tym przeczytasz TUTAJ.

Romuald Kłosowski 

Fot. Materiały dystrybutorów i Radio ZET. 

Oceń