Lazurowe Wybrzeże, włoska Volterra i amerykański szpital - filmowa zapowiedź Grażyny Torbickiej [WIDEO]

12.05.2019 15:02

W ostatnim Kocham Cię kino - Grażyna Torbicka mówiła o zbliżającym się Festiwalu w Cannes, o sukcesie „Słodkiego końca dnia” oraz o premierowym filmie „Trzy kroki od siebie”. Agnieszka Kołodziejska wspomniała też o filmowym projekcie "Wajda Art", który jest hołdem dla Andrzeja Wajdy w różnych odsłonach artystycznych.

Kilka dni temu odbyła się uroczysta premiera najnowszego filmu Jacka Borcucha. „Słodki koniec dnia”, najlepszy polski film zakończonego niedawno festiwalu OFF Camera, z Krystyną Jandą i Kasią Smutniak w rolach głównych. Podczas oficjalnej części premiery Krystyna Janda odebrała z rąk Jacka Borcucha nagrodę, która dotarła do Polski ze Stanów Zjednoczonych – Specjalną Nagrodę Jury dla Najlepszej Aktorki Festiwalu Sundance. Reżyser przypomniał przy tym słowa amerykańskiego jury: „Jedną z najprzyjemniejszych niespodzianek w tej kategorii było odkrycie wielu silnych kobiecych postaci, zagranych przez niezwykłe aktorki. […] Jedna kreacja wyróżniała się dla nas szczególnie. Za odważny, wielowymiarowy, bogaty, skomplikowany i prowokujący portret postaci, World Cinema Dramatic Special Jury wędruje do Krystyny Jandy!”

premiera "Słodkiego końca dnia" fot. materiały dystrybutora

SŁODKI KONIEC DNIA toczy się na włoskiej prowincji, w etruskim mieście Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii mają dramatyczne konsekwencje. W tej roli zobaczymy Krystynę Jandę, a w roli córki Marii - Kasia Smutniak. W projekt zaangażowano międzynarodową obsadę, zagrali bowiem tam także: Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta czy Robin Renucci. Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Za muzykę odpowiada  Daniel Bloom, aranżacji utworów podjął się Leszek Możdżer

TRZY KROKI OD SIEBIE to z kolei amerykański dramat romantyczny w reżyserii Justina Baldoni, na podstawie powieści pod tym samym tytułem, autorstwa Rachael Lippincott. W głównych rolach zagrali Cole Sprouse (znany m.in. z kilku seriali Disney'a) oraz Haley Lu Richardson. „Trzy kroki od siebie” to historia dwójki nastoletnich pacjentów szpitala. Will (Cole Sprouse) i Stella (Haley Lu Richardson) chorują na mukowiscydozę. Zakochują się w sobie, choć ze względu na swój stan zdrowia nie mogą się do siebie zbliżać. Will zaczyna buntować się przeciwko swoim stałym zaleceniom medycznym, w związku z czym dziewczyna będzie musiała go uratować.

Agnieszka Kołodziejska w piątkowej Sile muzyki wspomniała także o projekcie WAJDA ART, którego premiera już we wtorek, 14 maja. Wtedy w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie odbędzie się prezentacja albumów i filmów Andrzeja Wajdy oraz spotkanie z aktorami i współpracownikami reżysera, które poprowadzi Magdalena Juszczyk. Wtedy też zostanie zaprezentowane Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, utworzone w ubiegłym roku przez władze Warszawy. Wieczór zakończy recital Włodka Pawlika – autora muzyki do filmu Andrzeja Wajdy Moje Inspiracje.

Romuald Kłosowski

Oceń