Weekend premier w polskich kinach! Grażyna Torbicka poleca [PODCAST]

15.03.2019 15:54

Aż sześć produkcji pierwszy raz pojawi się w ten weekend na wielkim ekranie. Grażyna Torbicka, jak co piątek – wybrała najciekawsze propozycje i… zaprasza do kina!

Weekend premier w polskich kinach! Grażyna Torbicka poleca [PODCAST] fot. Materiały prasowe/kadry z filmów „Monument” i „High Life”

„Wszyscy wiedzą” – karuzela emocji, taniec zmysłów i pamięci oraz siła troski. Wyczekiwana Penélope Cruz i Javier Bardem - znów na wielkim ekranie! Ten film to historia Laury, która wraz z dwójką dzieci powraca do rodzinnego miasteczka w Hiszpanii na wesele siostry. Podczas hucznej zabawy spotyka swoją wielką, pierwszą miłość - Paco (w tej roli Bardem). Imprezę przerywa zniknięcie Irene, nastoletniej córki Laury. Przy okazji poszukiwań na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, o których wszyscy woleliby zapomnieć. Reżyserem i scenarzystą tego włosko-francusko-hiszpańskiego dramatu jest Asghar Farhadi. Ten irański twórca ma na koncie dwie statuetki Oscara (za „Rozstanie” z 2011 roku oraz za film „Klient” z 2016 roku. Film „Wszyscy wiedzą” był tez nominowany do Złotej Palmy na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes).

„High life” – czyli Robert Pattinson jakiego nie znacie! Tym razem jako Monte, który w odległej galaktyce, poza układem słonecznym wychowuje córeczkę Willow. Dzieje się to na pokładzie statku kosmicznego. Monte został ojcem wbrew własnej woli –jego nasienia użyto jej do inseminacji Boyse (w tej roli Mia Goth). Kiedyś byli częścią załogi eks-więźniów i skazańców, których wysłano niczym króliki doświadczalne w kosmos, aby odnaleźli czarną dziurę najbliższą Ziemi. Reżyserka i współscenarzystą jest Claire Denis. Ta Francuzka najpierw asystowała na wielu planach filmowych, m.in. Wim Wenders („Niebo nad Berlinem”), Jim Jarmusch („Poza prawem”). W swoim debiucie - „Chocolat” z 1987 roku, Denis wykorzystała swoje doświadczenia z dorastania w Afryce. Film docenili selekcjonerzy MFF w Cannes i zakwalifikowali go do głównego konkursu. Kolejnymi filmami były m.in. „Nénette et Boni” (1996) nagrodzony Złotym Leopardem na MFF w Locarno, czy „Beau travail” (1999) wyróżniony na festiwalach w Berlinie i Rotterdamie.

POSŁUCHAJ ZAPOWIEDZI WYBRANYCH ZAGRANICZNYCH PREMIER: 

ZAPOWIEDZI WYBRANYCH ZAGRANICZNYCH PREMIER
- - : - - / - - : - -

„Kurier” – najnowszy, sensacyjno-szpiegowski film Władysława Pasikowskiego i znów z polską historią – a raczej historią Polski – w temacie. Po bohaterze „Jacku Strongu” czyli po Ryszardzie Kuklińskim – czas na Jana Nowaka-Jeziorańskiego! Na wielkim ekranie: Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Cezary Pazura, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt czy Jan Frycz, a w głównej roli urodzony we Francji, 33-letni Philippe Tłokiński, znany chociażby z „Belfra” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Oprócz odtwórcy głównej roli na ekranie zobaczymy również Patrycję Volny, która wystąpiła w pierwszym polskim serialu Netflixa „1983”, czy najnowszym filmie Agnieszki Holland pt. „Obywatel Jones”.

„Monument” – czyli studenci o studentach. Królestwo XXI wieku czyli poddani pracownicy władcy-kierownika. Uwikłani w tajemniczą sytuację przyszli hotelarze ulegają stopniowemu odczłowieczeniu, poniżani przez despotyczną menedżerkę hotelu i przymuszani do wykonywania nie zawsze zrozumiałych zadań. Film według scenariusza i w reżyserii Jagody Szelc był w minionym roku nominowany do Złotego Pazura w konkursie „Inne Spojrzenie” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film miał swoją światową premierę w sierpniu zeszłego roku, głównie ze względu na festiwale filmowe; teraz czas na podbicie polskich kin!

POSŁUCHAJ ZAPOWIEDZI WYBRANYCH POLSKICH PREMIER:

ZAPOWIEDZI WYBRANYCH POLSKICH PREMIER
- - : - - / - - : - -

Programu KOCHAM CIĘ KINO Grażyny Torbickiej posłuchasz w każdy piątek między 12:00 a 13:00 w Radiu ZET!

Romuald Kłosowski

Oceń