Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Samotna wyprawa przez pustynię Gobi - rozmowa z Mateuszem Waligórą [POSŁUCHAJ]

30.07.2018 12:51

Gobi to największa pustynia Azji, większa na świecie jest tylko Sahara. Charakteryzuje ją ekstremalny klimat i bardzo zróżnicowany teren – stepy, góry sięgające 4000 m n.p.m., rozległe rumowiska skalne i piaszczyste wydmy. Temperatura może spaść w nocy do minus 30 stopni, a w dzień wzrosnąć do plus 45. Zagrożeniem są również huraganowe wiatry, burze piaskowe i wyładowania atmosferyczne.

Samotna wyprawa przez pustynię Gobi - rozmowa z Mateuszem Waligórą [POSŁUCHAJ]

Jednym z nielicznych ludzi, którzy próbowali dokonać samotnego przejścia Gobi, był Reinhold Messner. Legendarny himalaista – pierwszy, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki – swoją podróż przez pustynię zakończył po kilku tygodniach. Nie przeszedł całej trasy – zdarzyło mu się podróżować na końskim grzbiecie, kilka razy skorzystał też z podwózki, którą zaoferowali mu pasterze, kupcy, poszukiwacze złota i ropy. „Gobi nie da się zdobyć, gdyż już samo spojrzenie na tę pustkę jest niemal nie do zniesienia” - pisał później w książce „Gobi”.

Waligóra swoją samotną wyprawę planuje rozpocząć spod granicy Mongolii i Chin w miejscowości Bulgan Khovd. Stamtąd jego trasa wiedzie na Wschód – przez góry Ałtaju, całą pustynię Gobi aż do miejscowości Sainshand we wschodniej Mongolii. To ok. 1800 km. Podróżnik szacuje, że marsz zajmie mu ok. 70 dni.

Rzeczy – namiot, żywność liofilizowaną, filtr do wody, sprzęt do nawigacji i komunikacji oraz panele słoneczne - będzie ciągnął za sobą na specjalnie wykonanym wózku. Znajdzie się na nim również woda – ok. 80-100 litrów, rezerwa pozwalająca przeżyć 5-6 dni.

Posłuchajcie, jak przygotowuje się do wyprawy i czego boi się najbardziej podczas wyprawy.

Samotna wyprawa przez pustynię Gobi - rozmowa z Mateuszem Waligórą
- - : - - / - - : - -

W każdą sobotę o 9.40 będziecie mogli posłuchać relacji Mateusza Waligóry prosto z pustyni Gobi. 

Oceń