Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak jeść banany? Szkolenie savoir-vivre [PODCAST]

29.04.2019 12:57

Po tym, jak z Muzeum Narodowego w Warszawie zniknęły dwie instalacje wideo, bo… jedna z nich przedstawiała kobietę jedzącą banana – ruszyła akcja przeciwko cenzurowaniu sztuki „cała Polska je banana”. My zapytaliśmy Was o to, jak bezpiecznie i kulturalnie zjadać banany?

Jak jeść banany? Szkolenie savoir-vivre [PODCAST] fot. Radio ZET

Po wielu protestach, w poniedziałek wystawa z kobietą jedzącą banany wróciła do Muzeum Narodowego w Warszawie. Chodzi o prace Natalii LL – czyli zapis wideo z 1972 roku, które teraz wystawiono w Galerii Sztuki XX i XXI wieku. Dyrektor muzeum, prof. Jerzy Miziołek, uważał, że prace były gorszące i miały rozpraszały młodzież. Według „Gazety Wyborczej” usunięcia instalacji z wystawy domagało się Ministerstwo Kultury, bo… prezentowało nurt gender. Resort jednak na stronach Onet.pl - zaprzeczył tej wersji. Na Facebooku powstała nawet grupa „Narodowe Jedzenie Bananów”, którą śledzi już ponad 20 tysięcy osób.

Do tej akcji odniósł się były wicepremier, Janusz Piechociński, który apeluje, żeby zamiast bananów wykorzystać jednak polskie jabłka: "Uwaga uczestnicy akcji BANAN proponuję w walce o wolność kultury wykorzystać polskie jabłko. Też kojarzy się z grzechem, do tego jest w chłodniach jeszcze 800 tysięcy ton".

POSŁUCHAJ CO NA TO SŁUCHACZE RADIA ZET

Co z tymi bananami? Słuchacze Radia ZET komentują
- - : - - / - - : - -

Decyzja o zdjęciu instalacji zapadła w zeszłym tygodniu. Na portalach społecznościowych błyskawicznie zaczęto pokazywać zdjęcia podczas jedzenia bananów. Z bananem pokazał się Michał Żebrowski, Magdalena Cielecka czy Kuba Wojewódzki. Nasze redakcyjne koleżanki miały nie lada kłopot. Zobacz bananowe rozterki Agnieszki Kołodziejskiej i Beaty Tadli: 

Romuald Kłosowski

Oceń