Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Strawberry Fields Forever czyli Truskawkowe Studio gra! [PODCAST]

12.06.2019 13:53

Sezon na truskawki jest krótki. Sprawmy, by był intensywny! W dzisiejszej Sile muzyki – Agnieszka Kołodziejska zbierała przepisy słuchaczy na dania z tych owoców! 

Strawberry Fields Forever czyli Truskawkowe Studio gra! [PODCAST] fot. Radio ZET

Beatlesi w „Strawberry Fields Forever” śpiewali „Pozwól, że zabiorę cię ze sobą, bo idę na Truskawkowe Pola. Nic nie jest prawdziwe i nie ma się czym przejmować. Truskawkowe Pola na zawsze.” Strawberry Field* to także nazwa liverpoolskiego sierocińca, w pobliżu którego wychowywał się John Lennon. Budynek był otoczony dzikim ogrodem, gdzie John w dzieciństwie bawił się razem z przyjaciółmi, bawiąc się w Indian i wchodząc na drzewa.

Truskawka, a właściwie - poziomka truskawka to mieszanka dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych; ma wiele nazw zwyczajowych: poziomka ananasowa, poziomka wielkoowocowa, najczęściej jednak nazywana jest po prostu truskawką. Pierwszą truskawkę uzyskano w Europie, przez skrzyżowanie pochodzącej ze wschodniej Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej i poziomki chilijskiej, które zaszło przypadkiem na początku XVIII wieku. Truskawka jest uboga w kalorie, ma węglowodany na poziomie 6-9%, a wody na poziomie 80%. Zawiera cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, wapń, żelazo i witaminy (A, B1, B2, B3, B6, B9, E oraz w szczególności C – 66 mg/100g). Z owoców truskawki wytwarza się dżemy, kompoty oraz mrożonki a liście suszy na herbatkę. Z owoców można przyrządzać desery.

POSŁUCHAJ TRUSKAWKOWYCH PROPOZYCJI SŁUCHACZY RADIA ZET: 

POSŁUCHAJ TRUSKAWKOWYCH PROPOZYCJI SŁUCHACZY RADIA ZET:
- - : - - / - - : - -

Romuald Kłosowski

Oceń