Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czarnecki: Jeśli Niemcy będą mówić ''nie'', to przeniesiemy sprawę reparacji na forum międzynarodowe

03.09.2017 08:27

- Jeśli byłyby dokumenty, potwierdzające, że Polska zrzekła się reparacji, to Niemcy już by je pokazali - mówił w programie ,,Śniadania w Radiu ZET'' Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. - Jeśli Niemcy będą mówić "nie" to przeniesiemy sprawę reparacji na forum międzynarodowe - dodał. Politycy dyskutowali na temat reparacji wojennych od Niemiec oraz zmian w szkolnictwie.

Czarnecki: Jeśli Niemcy będą mówić ''nie'', to przeniesiemy sprawę reparacji na forum międzynarodowe fot. Radio ZET

Gośćmi Beaty Lubeckiej i Łukasza Konarskiego w programie Śniadanie w Radiu ZET byli: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), Ryszard Czarnecki (PiS), Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (PSL) oraz Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Zapraszamy do komentowania i zadawania pytań na profilu Śniadanie w Radiu ZET

Na początku dyskusji Krzysztof Łapiński odniósł się do sprawy zamieszania podczas uroczystości z 1 września. Pracownicy MON oraz żołnierze nie pozwolili harcerzom na odczytanie apelu poległych, mimo iż wcześniej było to zaplanowane.

- To, co wydarzyło się na Westerplatte pewnie w jakiś sposób będzie omawiana lub będzie tematem spotkania prezydenta z harcerzami. A planowane jest takie spotkanie - powiedział rzecznik prezydenta. 

- Dziś, kiedy mamy wolne państwo, upominamy się o naprawę krzywd, które wyrządzili Niemcy napadając na Polskę - mówił w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce wywalczyć od Niemiec. Złożył w Biurze Analiz Sejmowych wniosek o przygotowanie ekspertyzy w tej kwestii. Ryszard Czarnecki w ,,Śniadaniu w Radiu ZET'' określił kwotę, której możemy domagać się od zachodnich sąsiadów. -

- Kwota strat wojennych Polski została na 1945 rok wyliczona na 429 mld dolarów - powiedział europoseł PiS.

Marek Sawicki z PSL stwierdził, że ''jeśli PiS żąda reparacji od Niemiec, to musi też domagać się ich od Rosji''.

- Ponieważ nie było innego pretekstu do podszczypywania Niemiec, to trzeba było rzucić reparacje - dodała Iwona Śledzińska-Katarasińska. 

Zobacz poprzednie wydania „Śniadania w Radiu ZET”

 

RadioZET.pl/DG

Oceń