Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dera: Nie można dopuścić, aby sędziowie byli politykami

21.05.2017 08:31

- Nie mówmy, że jesteśmy w konflikcie z całym środowiskiem prawniczym. Szukamy mechanizmów, które przywrócą sądownictwo i wymiar sprawiedliwości państwu - mówił w programie ,,Śniadanie w Radiu ZET'' Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Goście Beaty Lubeckiej i Łukasza Konarskiego dyskutowali na temat wczorajszego Kongresu Prawników Polskich w Katowicach oraz kwestii przyjmowania uchodźców przez Polskę.

Dera: Nie można dopuścić, aby sędziowie byli politykami fot. Radio ZET

Gośćmi ,,Śniadaniu w Radiu ZET'' byli: Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (PSL), Jarosław Sellin (PiS) oraz Jacek Wilk (Kukiz'15).

Zapraszamy do komentowania i zadawania pytań na profilu Śniadanie w Radiu ZET

Zgromadzeni prawnicy i sędziowie na Kongresie Prawników Polskich dali do zrozumienia, że totalnie nie zgadzają się i ignorują planowane reform sądownictwa przez obecną rządzącą większość. Andrzej Dera podczas odczytywania listu prezydenta Dudy został wybuczany, a w trakcie wystąpienia wiceministra sprawiedliwości większość uczestników opuściła sale.

- Takie zachowanie bardzo źle świadczy o gospodarzu. Znamienne jest to, że buczenie pojawiło się w momencie, kiedy w liście prezydenta była mowa o tym, co jest napisane w konstytucji: o apolityczności sędziów. Przecież pisali o niej w komentarzach również profesorowie, którzy siedzieli w sobotę na sali. To był zdumiewające - skomentował Andrzej Dera.

- To wyjście z sali nastąpiło, kiedy minister Warchoł mówił prawdę. Wspominał, że środowisko, miało samo oczyścić się po 89. roku, a wydaliło z zawodu jednego sędziego. Dlaczego oni się obrażali naprawdę? - dodał Jarosław Sellin.

Marek Sawicki z PSL przyznał, że nie popiera wczorajszego zachowania sędziów. Jego zdaniem PiS powinien rozpoczynać reformę sądownictwa od konsultacji ze środowiskiem prawników i sędziów.

- To nie jest tak, że dobre wychowanie obowiązuje tylko sędziów. PiS za poprzedniej kadencji Sejmu wielokrotnie wychodziło z sali posiedzeń. Tak naprawdę tę praktykę wprowadził Jarosław Kaczyński - oceniła Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej.

Zobacz poprzednie wydania „Śniadania w Radiu ZET”

 

RadioZET/DG

Oceń