Marek Jakubiak: Świat powinien się dowiedzieć, ile Polskę kosztowała II WŚ

10.09.2017 08:23

- Temat reperacji wobec Niemiec, nigdy nie został zamknięty. Nie możemy darować niemieckiej winy, dla lepszych przyszłych stosunków - mówił w programie ,,Śniadanie w Radiu ZET'' Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15. Politycy dyskutowali na temat reparacji wojennych od Niemiec oraz prezydenckich projektach dotyczących sądownictwa. 

Marek Jakubiak: Świat powinien się dowiedzieć, ile Polskę kosztowała II WŚ fot. Radio ZET

Gośćmi Joanny Komolki i Bartosza Kurka w ,,Śniadaniu w Radiu ZET'' byli: Michał Dworczyk (PiS), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta), Jakub Stefaniak (PSL), Robert Tyszkiewicz (PO) oraz Witold Zembaczyński (Nowoczesna).

Zapraszamy do komentowania i zadawania pytań na profilu Śniadanie w Radiu ZET

Kwestia reperacji wojennych od Niemiec podzieliła polską scenę polityczną i opinię publiczną. Zdaniem Krzysztofa Łapińskiego z Kancelarii Prezydenta, polski rząd nie ma stanowiska ws. reperacji. - Jest pytanie, czy rządowi udałoby się je uzyskać? - dodał prezydencki rzecznik.

Robert Tyszkiewicz z Platformy Obywatelskiej poparł słowa polskich biskupów. - Tak jak mówili biskupi, trzeba chronić polsko-niemieckie pojednanie. To jest wielka wartość - powiedział w ,,Śniadaniu w Radiu ZET''. 

Przedstawiciel strony rządowej stwierdził, że ''polityka historyczna Niemiec ostatnio zaczyna relatywizować, kto jest winny za rozpętanie II wojny światowej''. - Pojednanie jest możliwe tylko na gruncie prawdy - ocenił Michał Dworczyk z PiS.

Zobacz poprzednie wydania „Śniadania w Radiu ZET”

Prawie 2,5 godziny trwało piątkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Temat spotkania był oczywisty: reforma sądownictwa. Andrzej Duda, przy pomocy ekspertów legislacyjnych szykuje nowe projekty ustaw o SN i KRS. Głowa państwa spotka się w środę z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

- Prezydentowi zależy, żeby jego ustawy przeszły przez Sejm. Najbardziej zależy mu na poparciu obozu rządzącego (...) Żadna partia nie ma wiedzy, co jest w projektach prezydenckich - powiedział w ,,Śniadaniu w Radiu ZET'' Krzysztof Łapiński. 

- Kampania reklamowa Polskiej Fundacji Narodowej na temat reformy sądownictwa powinna zostać natychmiast przerwana - mówił Robert Tyszkiewicz z PO. Poseł uważa, że tą sprawą powinna z urzędu zając się prokuratura. W kwestii tej oponował Michał Dworczyk z PiS. Jego zdaniem, to nie kampania partyjna PiS a informująca o działaniach rządu.

 

RadioZET.pl/DG

Oceń