Teraz gramy

Neumann: Obecność na komisji ds. reprywatyzacji prezydent Warszawy jest potrzebna

08.10.2017 08:31

- Prezydent Warszawy musi bronić prawdy przed kłamstwem. To chęć dopadnięcia Hanny Gronkiewicz-Waltz przez Patryka Jakiego. Będziemy walczyć o prawdę razem z prezydent Warszawy. Ta sprawa nie przykryje jej pracy podczas trzech kadencji - mówił w programie ,,Śniadanie w Radiu ZET'' Sławomir Neumann, poseł Platformy Obywatelskiej. Politycy dyskutowali na temat reformy sądownictwa i spotkań Duda-Kaczyński oraz nieobecności prezydent Warszawy na rozprawach komisji ds. reprywatyzacji. 

Gośćmi Joanny Komolki i Bartosza Kurka w programie ''Śniadanie w Radiu ZET'' byli: Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (PiS), Sławomir Neumann (PO), Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna), Stanisław Tyszka (Kukiz'15) oraz Jakub Stefaniak (PSL). 

Zapraszamy do komentowania i zadawania pytań na profilu Śniadanie w Radiu ZET

W sobotę odbyła się konwencja Solidarnej Polski. Zbigniewa Ziobro, który jest szefem tego ugrupowania, zadeklarował chęć współpracy z prezydentem ws. przeprowadzenia reformy sądownictwa. Krzysztof Łapiński w ,,Śniadaniu w Radiu ZET'' zapewnił, że Andrzej Duda jest otwarty na współpracę z rządem Beaty Szydło.

- To oczywiste, że prezydent jest otwarty na dobrą współpracę z rządem, z całym rządem - powiedział. Dodał, że w ''nie doszukiwałby się sensacji w spotkaniu prezydenta i prezesa PiS''.

- Prezydent rozmawiał z prezesem Kaczyński o tym, że PiS planuje wnieść poprawki do ustaw. Prezydent chce mieć je na piśmie. Kolejne spotkanie Duda-Kaczyński w ciągu kilku dni - zapowiedział prezydencki rzecznik.

Zdaniem Stanisława Tyszki z ugrupowania Kukiz'15, spotkania Andrzeja Dudy z prezesem PiS to ''przepychanki kadrowe''. 

- PO proponuje, żeby sędziowie sami się wybierali, PiS jest za tym, żeby PiS ich wybierał, a Kukiz'15, żeby wybierali ich obywatele - dodał.

Jarosław Sellin z PiS jest pewny, że w najbliższym czasie reforma sądownictwa zostanie zakończona. - W październiku poprawki do ustaw będą zgłoszone do prezydenta. Życzę sobie, żebyśmy zamknęli to jak najszybciej - powiedział w ,,Śniadaniu w Radiu ZET''. 

Zobacz poprzednie wydania „Śniadania w Radiu ZET”

Radziliśmy prezydent Warszawy, żeby stawiła się na komisji ds. reprywatyzacji - zapewnia Sławomir Neumann w programie ,,Śniadanie w Radiu ZET''.

Jak mówi szef klubu PO - Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się pojawić na komisji, żeby bronić prawdy. Jego zdaniem to sprawa czysto polityczna i chęć dopadnięcia prezydent Warszawy przez ministra Patryka Jakiego i jego zespół.

- Rozmawialiśmy o tym na zarządzie. Radzimy, by stanęła na komisji i te kłamstwa i pomówienia, które minister Patryk Jaki w stosunku do niej kieruje, na bieżąco odpierała. Jeśli tego nie zrobi, wtedy narracja będzie przekazana z jednej strony, a pani prezydent na konferencjach prasowych nie będzie w stanie tego odbić.

Neumann mówił o atmosferze wokół sprawy Hanny Gronkiewicz-Waltz na Zarządzie Krajowym Platformy Obywatelskiej: - Opinia jest taka, żeby prezydent poszła i stanęła do tej bitwy na komisji. Będziemy zawsze przy niej walczyć o prawdę i o to, żeby ocena prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz, tych trzech kadencji, nie był przykryta tą kwestią reprywatyzacji. Jeśli tego nie zrobi, odejdzie po dwunastu latach z garbem reprywatyzacji.

RadioZET.pl/DG

Oceń