Berlinale 2018: Grażyna Torbicka reporterką Radia ZET na festiwalu filmowym. Filmy z niedźwiedziem — Filme mit einem Bären

14.02.2018 16:10

W stolicy naszych zachodnich sąsiadów rusza właśnie 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy BERLINALE! Relacji z tego wydarzenia będziecie mogli posłuchać codziennie w Radiu ZET. Zaprasza Grażyna Torbicka.

19 filmów powalczy w tym roku o Złotego i o Srebrne Niedźwiedzie na festiwalu filmowym w Berlinie. Wśród nich są między innymi „Wyspa psów” Wesa Andersona, „Don't Worry, He Won't Get Far on Foot” Gusa Van Santa (reżysera „Buntownika z wyboru” czy „Obywatela Milka”) oraz „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej. — To już trzeci udział tej polskiej reżyserki w konkursie głównym Berlinale — mówi, trzymając kciuki, Grażyna Torbicka. — Polski akcent to także zdjęcia Łukasza Żala, który ostatnio współpracował z rosyjskim reżyserem Aleksiejem Germanem Juniorem. Poza głównym konkursem, w sekcji Forum, będzie też film Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień”. — To bardzo ceniona sekcja w Berlinie; pokazywane są tam filmy niekonwencjonalne, poszukujące nowych form wyrazu — dodaje Torbicka. Ta produkcja w Polsce została doceniona ostatnio Paszportem Polityki. 

Wśród polskich akcentów jest też krótkometrażowa animacja „Na zdrowie” Pauliny Ziółkowskiej, którą widzowie zobaczą w sekcji Generation 14plus. W całym programie jest też kilka polskich ko-produkcji: „Dovlatov” wspomnianego Alekseya Germana Jra, „When The Trees Fall” Marii Nikitiuk, „Kapitan” Roberta Schwentke i „Whatever Happens Next” Juliana Pörksena.

W sumie na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Berlinale” będzie można zobaczyć czterysta filmów. Poza głównym konkursem, gdzie o Złotego i Srebrne Niedźwiedzie powalczy 19 filmów, są też pokazy w ramach sekcji: Panorama, Forum, Generation, Perspektive Deutche Kino, NATIVe czy Culinary Cinema.

Święto kina startuje w czwartek 15 lutego i potrwa 10 dni do następnej niedzieli — 25 lutego. Relacji Grażyny Torbickiej możecie posłuchać w Radiu ZET codziennie o 12:40 przez cały Festiwal w Berlinie i tuż po jego zakończeniu. Producentem codziennych relacji jest Romuald Kłosowski.   

(rokl/tp) 

Oceń