Egzamin ósmoklasisty w cieniu strajku. Czy rok szkolny będzie przedłużony?

15.04.2019 16:32

Uff... kolejny egzamin mimo strajku nauczycieli się odbył — ósmoklasiści pisali język polski. I choć nauczyciele strajku nie przerwali, to dyrektorom jakoś udało się skompletować komisje egzaminacyjne. Ania Józefowicz z nami... łatwo to nie było, kto w tych komisjach się pojawił.

Egzamin ósmoklasisty w cieniu strajku. Czy rok szkolny będzie przedłużony? fot. Marcin Bruniecki/REPORTER/EASTNEWS
Nasza reporterka Anna Józefowicz o egzaminach ósmoklasistów
- - : - - / - - : - -

Musiał być przynajmniej jeden nauczyciel z danej szkoły...a pozostali członkowie komisji z uprawnieniami pedagogicznymi. I tak na przykład do pracy w komisji zgłosili się strażacy, księża, katecheci, leśnicy czy strażnicy więzienni, nawet tacy, którzy nigdy jako nauczyciele nie pracowali. Dyrektorzy korzystali raczej z nauczycieli, którzy na czas egzaminów przerywali strajk niż ze zgłaszających się innych chętnych. Uczniowie pisali egzamin w salach gimnastycznych po kilka klas naraz. Na szkole podstawowej w Kamiennej Górze, gdzie pracuje wiceminister edukacji Marzena Machałek, nauczyciele zawiesili transparent z napisem „Marzenko, wracaj do nas, popracuj dla idei”.

Czy rok szkolny będzie dłuższy z powodu strajku?

Nie ma takiego powodu — tak twierdza i strajkujący nauczyciele i resort edukacji... ale sytuacja jest dynamiczna.

Czy matury są zagrożone?

Minister edukacji twierdzi, że absolutnie nie. A nauczyciele, że owszem, bo maturzyści nie mają jeszcze wystawionych ocen, a w wielu szkołach klasyfikujące rady pedagogiczne jeszcze się nie odbyły.

Oceń