Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ekstremalne Drogi Krzyżowe. 100 kilometrów i prawdziwe gwoździe [PODCAST]

19.04.2019 18:22

W całej Polsce późnym popołudniem przejdą Drogi Krzyżowe. Główna, warszawskim Starym Miastem. Z roku na rok coraz bardziej popularne są też ekstremalne Drogi Krzyżowe. Gdzie się odbywają i jak wyglądają, sprawdził to Michał Dzienyński.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe. 100 kilometrów i prawdziwe gwoździe [PODCAST] fot. ANNA KACZMARZ/DZIENNIK POLSKI/POLSKA PRESS/EASTNEWS

Dlaczego mówi się o tych drogach, że są ekstremalne?

Na czym polega Ekstremalna Droga Krzyżowa? Kiedy i gdzie się odbędzie?
- - : - - / - - : - -

Bo są długie nawet do 100 kilometrów. Zwykle w nocy, w ciszy i bez jedzenia. Organizowane są w różnych rejonach Polski, wiodą przez góry, doliny, polnymi drogami.

Najsłynniejszą droga, choć już nie ekstremalna, to ta organizowana dzisiaj w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestniczy w niej nawet 200 tysięcy wiernych. Są aktorzy amatorzy upodobnieni do Chrystusa, Piłata czy Matki Boskiej. Wszystko musi bardzo realnie wyglądać.
No dobrze, to Polska a jak jest na świecie?
Choćby Filipiny — i bardzo realistyczna Droga Krzyżowa. Jest prawdziwa, jest krew, są bicze, a aktora udającego Jeusa do krzyża przybija się nie na niby tylko prawdziwymi gwoździami. Tymczasem tuż obok procesji stawiane są stragany z jedzeniem, na przykład z kurczakami na patyku. W Nikaragui ciekawie wygląda tam Droga Krzyżowa na wodzie pośród malowniczych wysepek. Procesja złożona z 20 ozdobionych kwiatami i flagami łodzi towarzyszy czczonemu tam wizerunkowi Jezusa Nazarejskiego.

Oceń