Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jacht Katharsis II wypłynął w rejs dookoła Antarktydy

23.12.2017 09:55

Dzisiaj 23.12.2017 - jacht żaglowy Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i jego całkowicie polską, ośmioosobową załogą wystartował z Kapsztadu w RPA w antarktyczny rejs, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi jak najbliżej jego brzegów: wzdłuż i na południe od 60. równoleżnika szerokości geograficznej południowej. Jak dotąd żaden jacht żaglowy nie opłynął całego kontynentu Antarktydy taką trasą.

Jacht Katharsis II wypłynął w rejs dookoła Antarktydy

Miejsce i czas startu w Kapsztadzie, jak również koordynaty planowanej mety w Hobart w Australii - zostały uzgodnione i zatwierdzone przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich WSSRC w Anglii. Linię startową będącą umownym przedłużeniem głównego falochronu wejściowego do portu w Kapsztadzie, o współrzędnych: 33º53’51.6 S i 018º26’04.1 E, jacht Katharsis II minął 23.12.2017 roku o godzinie 08:56:20 czasu lokalnego, uniwersalnego (UTC: 06:56:20), czyli polskiego 07:56:20.
Pogoda wyjątkowa jak na okolice Przylądka Sztormów. Podczas mijania linii startu wiał słaby 8- węzłowy wiatr z kierunku północno. Załogę Katharsis II żegnało ciepłe afrykańskie słońce. Kurs jachtu podczas mijania linii startu - 280 stopni.
Nastroje załogi bojowe. Wszyscy pełni pozytywnej energii. Na pokładzie czuć atmosferę entuzjazmu! Z lądu żegnali nas przyjaciele z Kapsztadu, a na wodzie załoga amazonek łodzi Mujaji Dragonboat, płynąc burta w burtę z Kathatsis II przez port. Oddanie cum i ruszenie w rejs było wzruszającym momentem dla całej załogi.
Ostatnie słowa kapitana w momencie oddawania cum
"... to nie rekord jest tu ważny, ale realizacja założonych celów – do zobaczenia w Hobart"
Pojawia się szansa na nowy, polski, żeglarski rekord świata. Planowany rejs jest realizowany zgodnie z wymaganiami WSSRC (Światowej Rady Rekordów i Wyników Żeglarskich) oraz Dyrekcji Światowych Rekordów Guinnesa (GWR).
Obecny rejs – opłynięcie Antarktydy jak najbliżej lodowego kontynentu w jak najkrótszym czasie, to naturalna konsekwencja dotychczasowych osiągnięć oraz doświadczeń kapitana Kopera, w tym pokonanie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, czy dopłynięcie do położonej najdalej na południe Zatoki Wielorybiej, na antarktycznym Morzu Rossa, dostępnym dla żeglugi tylko jedynie kilka tygodni w roku.
Najkrótszy, oficjalnie odnotowany czas opłynięcia Antarktydy jachtem żaglowym, ale dalej od kontynentu, w pasie między 45 a 60 stopniem szerokości geograficznej południowej, oraz liczony od startu do mety w Australii to 102 dni. Załoga Kapitana Kopera planuje zrealizowanie swojego zadania - w czasie krótszym.
Pozycję jachtu możecie śledzić na stronie wyprawy http://antarcticcircle60s.pl/
Warto przypomnieć, że Wyprawa Katharsis II została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet oraz (i ich rodzin.)  i jest realizowany jest on od grudnia 2016 we współpracy m.in. z warszawskim Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie.
Wyprawa Katharsis II dookoła kontynentu Antarktydy oprócz wyczynu sportowego jest jednocześnie wyzwaniem naukowym. W trakcie rejsu będą prowadzone badania wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie.

A co tydzień w niedzielnym Życiu jak Marzenie po godzinie 10.00 słuchajcie relacji z rejsu.

Trzymamy kciuki!!!!

Oceń