"Morze Weddella próbuje nas sztormami, lodami i mrozem." - relacja z jachtu Katharsis II

04.03.2018 11:10

Ekipa jachtu Katharsis II  jest 10 500 mil morskich (około 19 500 km) od startu. Non stop w morzu. Już 70 dni razem. Zdani tylko na siebie. W ekstremalnej pogodzie w rejsie wokoło najzimniejszego kontynentu Ziemi. Przeczytajcie najnowszą relację kapitania jachtu!

"Morze Weddella próbuje nas sztormami, lodami i mrozem." - relacja z jachtu Katharsis II

Codziennie spotykamy wesołe wieloryby - one płyną w swoją stronę, a my na wschód. Mile uciekają. To już 10 tygodni i ponad 10 rys. mil morskich od startu z Kapsztadu. Załoga zmęczona zimnem i wypatrywaniem przeszkód lodowych w ciemnych godzinach nocnych, ale humory wciąż dopisują.

Mamy problem z łącznością satelitarną i przesyłem danych. Powtarza się sytuacja z połowy stycznia, kiedy też był słaby przesył danych. Weszliśmy w zasięg nowego satelity EMEA, który obsługuje Europę i jesteśmy na jego skraju. On się dubluje ze satelitarnym zasięgiem Azjatyckim, teoretycznie  mniej obłożonym, ale anteny Katharsis II jeszcze go "nie widzą".

Katharsis II_Morze Weddella_mroźna żegluga_nowy członek załog_comp

Dziękując za wiele ciepłych pozdrowień "z zimnej Polski do zimnej Antarktydy" odpowiadam na ciągle zadawane pytanie - kiedy dopłyniemy? Nie jestem w stanie nawet w przybliżeniu podać daty naszego dotarcia do Hobart. Żeglujemy po jednych z najtrudniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych mórz na świecie. Nasze główne zadanie - żeglować najbliżej kontynentu Antarktydy jak się da. I to się cały czas udaje. Obecnie jesteśmy na 9tym w tym rejsie - antarktycznym Morzu Weddella. Cały czas wśród gór lodowych, growlerów i pasów lodu. Ostatnio wpadliśmy pod wieczór w rozproszone lody i całą noc manewrowaliśmy, by się z nich wydostać.

Katharsis II_Morze Weddella_Wieloryb_1_comp

Mamy niezłe przeloty za dnia, ale zwalniamy w nocy, a to bardzo rzutuje na przeloty dobowe, nawet gdy nieźle wieje. Ale bezpieczeństwo przede wszystkim.

Przed nami kolejny mroźny tydzień, zobaczymy, jak nam pójdzie dalej. Trzymajcie za nas kciuki!

- Mariusz Koper, z załogą  Katharsis II

Katharsis II_Tracking 03.03.2018_10300 mil od startu

_________________________________

O WYPRAWIE

POLSKA ŻEGLARSKA WYPRAWA ANTARKTYCZNA KATHARSIS II

Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej.

Rejs jachtu Katharsis II z kpt. Mariuszem KOPEREM i 8.osobową załogą (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Michal Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), to -  próba ustanowienia żeglarskiego rekordu (na trasie Kapsztad - Hobart dookoła najzimniejszego kontynentu Ziemi - wzdłuż i na południe 60 stopnia S., jak najbliżej Antarktydy).

Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie: http://antarcticcircle60s.pl/category/hania/.

Wyprawa to także wyzwanie naukowe. W trakcie rejsu prowadzone są badanie wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Piotr Kukliński, członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, jest odpowiedzialny za realizowane eksperymenty naukowe.

Oceń