Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polska żeglarska wyprawa antarktyczna „KATHARSIS II DOOKOŁA KONTYNENTU ANTARKTYDY” minęła półmetek

12.02.2018 22:23

49 dni i ponad 7300 mil morskich (ponad 13500 km)  po starcie (23 grudnia 2017 r.) z Kapsztadu (RPA) polska żeglarska wyprawa antarktyczna na 22. m jachcie żaglowym „Katharsis II” (klasa OYSTER 72), z kapitanem Mariuszem Koperem i 8. osobową załogą minęła 122 południk zachodni i tym samym pokonała już połowę z 360 południków wokoło kontynentu Antarktydy. 

Polska żeglarska wyprawa antarktyczna „KATHARSIS II DOOKOŁA KONTYNENTU ANTARKTYDY” minęła półmetek

Żegluga odbywa się na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej — po przybrzeżnych wodach tego najzimniejszego kontynentu świata. Rejs „Katharsis II” jest oficjalną próbą (zarejestrowaną przez Światową Radę Rekordów Żeglarskich WSSRC oraz Radę Światowych Rekordów Guinnessa) ustanowienia żeglarskiego rekordu świata pod żaglami wokoło kontynentu Antarktydy (dotychczasowy rekord, ale inną trasą wynosi 102 dni) oraz rekordu trasy: Kapsztad — Hobart dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe 60S. Wyprawa została dedykowana profilaktyce walki z rakiem piersi u kobiet.

Dotarcie z RPA w pobliże Antarktydy trwało 13 dni, potem rozpoczęła się żegluga na wschód jak najbliżej kontynentu. Dotychczasowe okrążenie połowy antarktycznej trasy zajęło polskiej załodze 35 dni i 20 godzin. Obecnie Katharsis II żegluje wzdłuż 69. równoleżnika w kierunku antarktycznego Morza Bellingshausena. Planowana meta rejsu to Hobart w Australii. W ciągu 7 tygodni załoga Katharsis II pokonała 7 antarktycznych mórz i przeżyła 7 sztormów, z wiatrem dochodzącym do 60 węzłów (ponad 110 km).

Mówi kapitan Mariusz Koper: „Obecnie zostawiliśmy za rufą antarktyczne Morze Rossa. Znam ten akwen i żywię do niego wielki sentyment. Miałem olbrzymią ochotę wpłynąć ponownie głębiej na te wody. Byliśmy tu już na Katharsis II w lutym 2015 roku w trakcie naszego rejsu do Zatoki Wielorybiej, najdalszego na południu żeglownego zakątka Ziemi. Chociaż był to środek antarktycznego lata, szeroka bariera lodowa chroniła dostępu do wnętrza Morza Rossa. Wtedy musieliśmy ją ciężko forsować. W tym roku wygląda na to, że bariera lodowa jest dużo mniejsza niż 3 lata temu. Ale za to układ wiatrów skutecznie zniechęcał przed zapuszczaniem się głębiej, jeszcze bliżej do południowego, geograficznego bieguna Ziemi. Dwa kolejne rozległe niże nie pozwalały płynąć na południe przez co najmniej tydzień. Jednak w zamian wytworzyły się korzystne warunki dla żeglugi po obrzeżach Morza Rossa pozwalające na kontynuację rejsu na wschód, w tym na przekroczenie 180. południka, umownej linii zmiany daty...”.

 

Tak się złożyło, że w tym roku załoga Katharsis II przekraczała linię zmiany daty 3 lutego, czyli tego samego dnia, co podczas naszej pamiętnej wyprawy na Morze Rossa trzy lata wcześniej. Kontynuując podróż, po przejściu 180 południka, cofnięto zegary pokładowe o 24 godziny. Chwilowo żeglarze stali się trochę młodsi.

 

_Katharsis II_Tracking_09-10_02-2018

Korzystne wiatry w pasie przybrzeżnym kontynentu Antarktydy należą do rzadkości. Przez pierwsze cztery tygodnie od wpłynięcia na te wody załoga Katharsis II musiała wykorzystywać najlepiej jak się da słabe wiatry wiejące ze zmiennych kierunków albo walczyć ze sztormami uniemożliwiającymi normalną żeglugę w wyznaczonym kierunku. Jednak od tygodnia na trasie żeglarzy dominują wiatry wiejące z północnego kierunku, a to pozwala na żeglugę po wyznaczonej optymalnej trasie. W końcu dzienne przebiegi jachtu wzrosły i Katharsis II zaczęła „połykać mile”.

Kapitan Mariusz Koper:... Duże dobowe przeloty cieszą, ale okupione są olbrzymim poziomem stresu mojego i całej naszej załogi. Kiedy zeszliśmy bliżej Antarktydy, głębiej na południe, w okolice 70. równoleżnika południowego, warunki stały się jeszcze bardziej surowe. Od tygodnia widoczność rzadko przekracza kilkaset metrów, często spada zaledwie do dwóch długości jachtu. Żeglujemy w mlecznej poświacie i w towarzystwie śnieżnych zamieci. Co prawda gór lodowych jest mniej niż we wschodniej Antarktyce, ale za to są starsze, a co za tym idzie, bardziej zniszczone i z większą ilością lodowego gruzu wokół nich. Wypatrujemy oczy, ciągle przeczesując powierzchnię morza w poszukiwaniu niebezpiecznych lodowych przeszkód. Paradoksalnie teraz mamy łatwiejsze zadanie ze względu na brak szpryc budy, która dominując nad nadbudówką jachtu, znacznie ograniczała widoczność do przodu. Ale to nie była nasza decyzja. Szpryc buda została rozerwana na strzępy przez wielką, dziką falę podczas sztormu, który nastąpił w dniu przekraczania linii daty....”

Dzień przekroczenia linii daty — 3 lutego to także dzień urodzin Hanny Leniec, II oficera Wyprawy. W trakcie uderzenia dzikiej fali Hanna była na wachcie w kokpicie. Uderzenie potężnej fali nie tylko rozpruło mocną szpryc budę, ale także wymyło z kokpitu Hanię. Na szczęście zadziałały jachtowe procedury bezpieczeństwa. Hanna w trakcie wachty była przypięta do „liny życia” rozciągniętej wzdłuż pokładu i dzięki temu nie została porwana przez ocean.

Co do straconej ochrony kokpitu przed falami, na jachcie jeszcze od czasu udziału w regatach Sydney — Hobart w grudniu 2014 — znajduje się drugą mała szpryc buda, która nie osłania kokpitu, ale przynajmniej chroni zejściówkę. Dzięki niej nie leje się woda pod pokład. Tymczasem na pokładzie pojawił się kolejny niechciany gość. Katharsis II  zaczyna pokrywać się lodem. Lód osadza się na wantach, maszcie, linach. Oblodzona góra masztu wygląda jak choinkowa bombka. W tych warunkach przestał działać nawet wiatromierz. Dodatkowo wimple, tasiemki przywiązane do want i mające pokazywać kierunek wiatru, też zamarzają. Nie ułatwia to żeglugi. Na pokładzie jest mokro, zimno i ślisko. Ale na szczęście, gdy tylko powieje suchsze powietrze, lód odpada z takielunku. Załoga walczy z nadmiernym obladzaniem, ostukując jacht gumowymi młotkami.

Po opuszczeniu antarktycznego Morza Rossa Katharsis II dotarła do Morza Amundsena, które przywitało żeglarzy drugim w ciągu jednego tygodnia sztormem. Trwał krótko, ale za to był bardzo gwałtowny. Przed jego nadejściem jacht długo żeglował ostro pod północny wiatr.

Katharsis II_Morze Rossa_Śnieżna wachta_comp

Kapitan Mariusz Koper: „... Chcieliśmy uniknąć wepchnięcia w pak lodowy widoczny na satelitarnych mapach lodowych. W każdych warunkach wejście w gęstniejący pak to ryzyko, ale w sztormie to już spore niebezpieczeństwo. Na szczęście po kilkunastu godzinach ciężkiej podwiatrowej żeglugi lodową barierę udało się ominąć, ale w dalszym ciągu warunki pozostały ekstremalnie trudne. Wiatr wiał już ponad 50 węzłów i wybudowały się strome fale. Miały one olbrzymią moc i utrudniały manewrowanie między wielkimi krami w coraz bardziej gęstniejącym lodowym gruzowisku. Po trzech godzinach ostrej jazdy bez grota i na zredukowanym do minimum przednim sztakslu okazało się, że jednak lodu było zbyt wiele by bezpiecznie kontynuować żeglugę. Jedynym rozwiązaniem stało się zrobienie zwrotu i poszukanie osłony w pobliżu niedalekiej, dużej góry lodowej. Jej wysoki bok miał kilkaset metrów długości. Ważyła zapewne kilkadziesiąt milionów ton i po stronie zawietrznej skutecznie łagodziła fale. Spędziliśmy w jej cieniu 5 godzin, cały czas równolegle dryfując na południe. Kiedy tylko warunki pozwoliły i pojawiło się przejście, opuściliśmy tymczasową lodową osłonę i wznowiliśmy żeglugę na wschód. ”

W ciągu ostatniego tygodnia żeglując cały czas na wschód wzdłuż antarktycznych mórz — Rossa i Amundsena załoga „Katharsis II” napotkała sztormy, zamiecie śnieżne, mgły oraz dużą ilość rozproszonego lodu. Za polskimi żeglarzami już 7 mórz Antarktyki, 7 tygodni żeglugi i 7 sztormów.

Mariusz Koper: „Przed nimi jeszcze kolejnych 7 antarktycznych mórz, ale ile tygodni i sztormów — to pokaże czas. Żegluga w tym obszarze to wyjątkowo wymagające doświadczenie. A potem po okrążeniu kontynentu musimy jeszcze dotrzeć do Hobart w Australii”.

Jak dodała w trakcie połączenia satelitarnego II Oficer Hanna Leniec, „Potrafi być ciężko, ale jest pięknie”.

Więcej o wyprawie możecie przeczytać na http://antarcticcircle60s.pl.

Oceń