Zamknij

Aktywne Lato z Radiem ZET 2019: Baw się z nami w radiowym miasteczku w Giżycku! [SZCZEGÓŁY]

Justyna Kierzkowska
07.08.2019 17:14
Aktywne Lato 2019 z Radiem ZET w Giżycku
fot. Radio ZET

Giżycko to największe miasto w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich! W okolicy jest ponad sto jezior, które otaczają miasto ze wszystkich stron, a na żeglarzy czeka Ekomarina – nowoczesny, ekologiczny, największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy nad jeziorem Niegocin. W Giżycku imponuje też Twierdza Boyen i to właśnie tam zacumuje w niedzielę 11 sierpnia 2019 Radio ZET!

11 sierpnia 2019 przygotowaliśmy dla Was między innymi spotkania z nauczycielami windsurfingu ze Szkoły Surfów, z załogą pływającej po jeziorach załogi Mazurskiej Sauny czy biegową blogerką, organizatorką Pucharu Wyspy Giżyckiej.

Nasze czerwone miasteczko znajdziecie przy XIX-wiecznej Twierdzy Boyen, najcenniejszym zabytku Giżycka, unikatowym na skalę nie tylko Polski, ale i Europy. Kamień węgielny pod budowę położono tu 4 września 1844 r. Doceniając zasługi ówczesnego pruskiego ministra wojny gen. Hermana von Boyena, który zabiegał o budowę fortyfikacji, nadano twierdzy nazwę „Feste Boyen”. Twierdza zajmuje prawie 100 hektarów; ma kształt nieregularnej sześcioramiennej gwiazdy z dziedzińcem w środku. Kształt ten wyznacza wysoki na ok. 5 m kamienno-ceglany mur o długości 2,3 km, tzw. mur  Carnota, sucha fosa oraz wewnętrzny i zewnętrzny wał ziemny. Wejścia strzegą dwuelementowe bramy o neogotyckich detalach. Drogi wodnej, od strony  jeziora Niegocin, strzegła brama Wodna, nieczynna od chwili uruchomienia linii kolejowej, kiedy kanał zasypano. Wewnątrz był arsenał, budynki ćwiczeń, stajnie, kuźnia, warsztaty, dwa spichlerze oraz stacja na około 700 gołębi pocztowych. Znalazły się tam jeszcze trzy budynki koszarowe, piekarnia, schrony pogotowia, spichrze, warsztat zbrojmistrza i warsztat artyleryjski, sala ćwiczeń, stacja gołębi pocztowych oraz stajnia z wozownią i laboratorium prochowe. Rok 1855 uznano oficjalnie za datę zakończenia budowy. 

Twierdza odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tej fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi, a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się porażką wojsk rosyjskich. Twierdza Boyen nigdy nie została zdobyta.

Giżycko nie tylko historią stoi!

Podpowiemy też jak aktywnie wypocząć w okolicy. A już w samym centrum miasta jest plaża z kompleksem boisk i strzeżonym kąpieliskiem. Odbywały się tu m.in. rozgrywki finału Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Kobiet oraz wielkie koncerty rozrywkowe. Od kilku lat do wodnych atrakcji nadniegocińskiej plaży dołączyły coroczne, emocjonujące pokazy powietrzne, wykonywane przez międzynarodowych mistrzów lotniczych w ramach imprezy Mazury AirShow. Na plaży odbywa się również w połowie lipca największy w Polsce cykliczny festiwal szantowy „SZANTY Z FOLKIEM”.

Giżycko posiada też nowoczesny, ekologiczny, największy na Mazurach - port pasażerski i jachtowy Ekomarina. Nowoczesna przystań znajduje się w samym centrum miasta, nad jeziorem Niegocin, siódmym co do wielkości jeziorze w Polsce i trzecim akwenem szlaku Wielkich Jezior. Eko-Port jest wyposażony w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych. Giżycka Ekomarina posiada basen na 250 jednostek pływających (12 m długości i więcej). Na terenie portu jest nowoczesna Miejska Baza Sportów Wodnych (z ofertą bezpłatnych warsztatów rekreacyjno-żeglarskich dla mieszkańców i turystów latem oraz bojerowych zimą), centrum informacji turystycznej, restauracją ze smaczną mazurską kuchnią, wieża i tarasy widokowe, sala konferencyjna, lokale usługowe, sklepy żeglarskie, posterunek służb porządkowych i ratowniczych, a także duże pole kempingowe i parkingi na 172 miejsca postojowe.

Do zobaczenia w Giżycku i do usłyszenia w Radiu ZET! Najbliższy przystanek aktywnego Lata z Radiem ZET w niedzielę 11 sierpnia 2019, od 9:00!

Dla naszych słuchaczy w całej Polsce mamy też cotygodniowy konkurs! Słuchajcie uważnie Radia ZET, a możecie wygrać nowoczesną lodówko-zamrażarkę i blender.