Berlinale 2019: Żydowska Warszawa – Żydowski Berlin. Relacja Grażyny Torbickiej

Tomasz Pietrzyk
12.02.2019 13:40
Berlinale 2019: Żydowska Warszawa – Żydowski Berlin. Relacja Grażyny Torbickiej
fot. Materiały promocyjne

„Kto napisze naszą historię?” To pytanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie zadaje amerykańska Żydówka Roberta Grossman. W filmie „Who Will Write Our History?” opowiada o warszawskim getcie i o grupie Żydów, którzy dokumentowali codzienność w odgrodzonej murami części Warszawy.

Historia grupy „Oneg Szabat” historyka Emanuela Ringelbluma – może dzięki Grossman wyjść także za mury warszawskiego Muzeum Polin, Muzeum Warszawskiego Getta czy Żydowskiego Instytutu Historycznego, które także przypominają tę historię, ale docierają głównie do wąskiego grona zainteresowanych wojenną, żydowską Warszawą. Roberta Grossman stworzyła ten film między innymi dzięki współpracy z Nancy Spielberg – siostrą znanego reżysera Stevena Spielberga.

Film dokumentuje działalność grupy „Oneg Szabat” oraz ich pracę – czyli to, jak wyglądało życie w warszawskim getcie. Film powstał na podstawie książki Samuela Kassowa, który kilkanaście lat temu opisał losy grupy Ringelbluma. Obraz Roberty Grossman zawiera archiwalne materiały z warszawskiego getta oraz współczesne rekonstrukcje, które stworzyli między innymi polscy aktorzy: Jowita Budnik, Karolina Gruszka czy Piotr Głowacki.

Berlin to niezwykłe miejsce do pokazania tego filmu, tym bardziej, że dyrektor Berlinale – Dieter Kosslick – zaoferował kilka tygodni temu, że zapłaci za bilety dla członków skrajnie prawicowej, niemieckiej partii AfD. (Wcześniej, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu jedno z kin na zachodzie Niemiec zaoferowało działaczom AfD darmowy wstęp na „Listę Schindlera” Spielberga, by doprowadzić do debaty o niemieckiej odpowiedzialności za okres III Rzeszy).

POSŁUCHAJ RELACJI GRAŻYNY TORBICKIEJ Z BERLINALE (AUDIO)

 

„Oneg Szabat” czyli „Radość soboty” to podziemna organizacja skupiająca kilkudziesięciu żydowskich literatów, nauczycieli i działaczy społecznych – pozyskanych do współpracy przez Emanuela Ringelbluma wiosną 1940 roku. Najpierw „Oneg Szabat” miało formę konspiracyjnego archiwum, gromadzącego materiały i dokumenty obrazujące życie w getcie warszawskim; później  przekształciło się jednak w prężny ośrodek badawczy i centrum informacyjne żydowskiego ruchu oporu, dokumentujące masową zagładę Żydów. Po wojnie udało się odnaleźć dwie z trzech ukrytych części „Archiwum Ringelbluma”. Obecnie znajdują się one na liście „Pamięć Świata” („Memory of the World”), obejmującej najcenniejsze zabytki światowego piśmiennictwa.

Relacji Grażyny Torbickiej z 69 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie możesz posłuchać w Radiu ZET codziennie o 12:30. W piątek, podczas Festiwalu BERLINALE, na antenie odbędzie się także specjalne wydanie programu „KOCHAM CIĘ KINO”. 

Romuald Kłosowski

Fot. Materiały dystrybutorów / Radio ZET