Zamknij

Berlinale 2019 – od czerwonego dywanu do Złotego Niedźwiedzia

Łukasz Sawala
08.02.2019 13:00
Grażyna Torbicka
fot. Radio ZET

Czterysta filmów, a wśród nich zdecydowana większość to produkcje zaangażowane społecznie. Tyle obrazów wyświetlą organizatorzy 69 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W Konkursie Głównym pokazane będą 23 produkcje: 6 – zostanie wyświetlonych poza konkurencją, a 17 ubiegać się będzie o Srebrne Niedźwiedzie i nagrodę główną – Złotego Niedźwiedzia.

Wśród nominowanej 17-tki jest film Agnieszki Holland "Obywatel Jones". Opowiada o życiu walijskiego dziennikarza – Garetha Jonesa, który był jedną z pierwszych osób opisujących Wielki Głód na Ukrainie – efekt polityki Stalina. Jones był też pierwszym dziennikarzem, który był z Adolfem Hitlerem na pokładzie samolotu po przejęciu władzy przez dyktatora w Niemczech. W „Obywatelu Jonesie” możemy zobaczyć Jamesa Nortona, Vanessę Kirby, Petera Sarsgaarda czy Michalinę Olszańską, Beatę Poźniak i Krzysztofa Pieczyńskiego. Co ważne, aby tu odnotować – spośród 17 produkcji walczących o Złotego Niedźwiedzia – siedem wyreżyserowały kobiety.

Polacy będą widoczni także w sekcji w sekcji „Generation 14plus”. Tam będzie można zobaczyć animację Joli Bańkowskiej "Story". Autorka jest 27-letnią absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, a jej „Story” opowiada o samotności w świecie mediów społecznościowych. W ramach pokazów młodyuch twórców „Shooting Stars” – nie zabraknie też prezentacji Dawida Ogrodnika 

POSŁUCHAJ RELACJI GRAŻYNY TORBICKIEJ NA OTWARCIE BERLINALE 2019 (AUDIO) 

W międzynarodowym jury Konkursu Głównego zasiadają: francuska aktorka Juliette Binoche (przewodnicząca obrad), amerykański krytyk – Justin Chang, niemiecka aktorka – Sandra Hueller, chilijski reżyser, scenarzysta i producent – Sebastian Lelio, amerykański kurator – Rajendra Roy, a także brytyjska aktorka i reżyserka Trudie Styler.

Pierwszym Polakiem docenionym na Festiwalu w Berlinie był Andrzej Wajda za „Tatarak” w 2009 roku (otrzymał wtedy Nagrodę im. Alfreda Bauera), a osiem lat później tę samą nagrodę odebrały twórczynie „Pokotu” – Agnieszka Holland i Kasia Adamik. Za reżyserię doceniono Romana Polańskiego (za obraz „Autor widmo” w 2010 roku) oraz Małgorzatę Szumowska (za "Body/Ciało" w 2015 roku). W Berlinie doceniano też polski scenariusz – trzy lata temu doceniono Tomasza Wasilewskiego (za „Zjednoczone stany miłości”). Z kolei na poprzednim Berlinale Małgorzata Szumowska otrzymała Grand Prix Jury (za film „Twarz”).
Tegoroczny, 69 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale potrwa w Berlinie do 17 lutego. W Radiu ZET codziennie możecie usłyszeć relacje Grażyny Torbickiej – w Sile muzyki po 12.

Romuald Kłosowski