Zamknij

„Ból kręgosłupa jest nieporównywalny z niczym innym” – mówi Doda w programie Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” [PODCAST]

Romek Kłosowski
21.05.2019 22:56
„Ból kręgosłupa jest nieporównywalny z niczym innym” – mówi Doda w programie Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” [PODC...
fot. Radio ZET

„Moje podejście sprawia, że już nie raz usłyszałam, że przy mnie choruje się łatwiej” – mówiła Doda w studiu Radia ZET. A wspominała między innymi - jak dolegliwości zdrowotne wpływały na Jej codzienność.

POSŁUCHAJ FRAGMENTU ROZMOWY MICHAŁA FIGURSKIEGO Z DODĄ:

 

Doda od kilku lat uskarżała się na problemy z kręgosłupem. Parę razy z tego powodu trafiała do szpitala i można ją też było zobaczyć w kołnierzu ortopedycznym. Jak mówi wokalistka - ból kręgosłupa towarzyszył jej nieustannie: „Gdybym miała informować media za każdym razem, kiedy mam jakiś niedowład stopy czy problem z kręgosłupem, to musiałoby być codziennie, bo codziennie boli mnie kręgosłup” – mówiła w 2014 roku. 8 lat wcześniej Dodzie wypadł dysk w kręgosłupie: "Schyliłam się, złapałam z boku i nagle poczułam przeraźliwy ból w kręgosłupie. Coś strzeliło... Osunęłam się na schody" - relacjonowała dziennikarzom, a jeden z plotkarskich portali cytował nawet Dodę: „Może przyjdzie mi spędzić życie na wózku”.

Zobaczcie wideo z programu z Dodą:

Doda kilka lat temu przeszła dwie operacje kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. W 2013 roku uległa również nieszczęśliwemu wypadkowi podczas jednego z koncertów: upadła ze sceny i uszkodziła odcinek szyjny kręgosłupa. To wtedy musiała nosić kołnierz ortopedyczny. W jednym z wywiadów przyznała, że codziennie musi zmagać się z silnym bólem: „Trzeba się do niego przyzwyczajać, tym bardziej że nie biorę żadnych proszków. Ból fizyczny non stop, codziennie, codziennie. Jakby mnie nie bolało, byłabym zdziwiona, czułabym się nieswojo. Pojechałam kiedyś do lekarza i on mnie pyta: „Kiedy panią boli?”. Odpowiedziałam: „To jest złe pytanie, proszę spytać, kiedy mnie nie boli”. „Kiedy panią nie boli?”. „Nigdy”- przyznała wówczas w rozmowie z Vivą!

POSŁUCHAJ PROGRAMU „NIE-ZŁY PACJENT W RADIU ZET” Z 21 MAJA:

 

Doda o zdrowiu wie wiele: w połowie marca napisała na Instagramie: „Niestety nie mam dobrych informacji. W mojej rodzinie pojawił się nowotwór. Z przykrością muszę przełożyć najbliższe aktywności zawodowe na późniejszy czas. Proszę o wyrozumiałość i wsparcie”. Wkrótce okazało się, że po tym, jak kilka lat temu walkę z nowotworem wygrała mama Dody - tym razem choroba dotknęła jej tatę. Na szczęście, jak twierdzi Doda, w przypadku jej ojca rak nie był złośliwy. W tygodniku „Wprost” powiedziała ostatnio: „Gdy zachorował Nergal, białaczka była dla mnie „egzotyczną”, rzadką chorobą. Dziś niestety już nauczyłam się żyć wśród chorób bo cały czas pomagam w szpitalach onkologicznych. Kiedyś trzeba było mieć ogromnego pecha, żeby zachorować na raka. Teraz trzeba mieć ogromne szczęście, żeby nie zachorować. […] O chorobie taty wiedzieliśmy od początku roku. Schudł kilkanaście kilogramów, a ja razem z nim. Fani w Internecie spekulowali, czy oby sama nie jestem chora. Gdy chorował Nergal, a ja rozpoczęłam ogólnokrajową akcję dawstwa szpiku, stres odbił się na mnie dopiero wtedy, gdy przeszczep się udał i strach o najgorsze odszedł. Włosy wypadały mi garściami, spadła mi odporność, cierpiałam na bezsenność. Dlatego wszystkich przestrzegam i nawołuję: badajcie się! I wrzućcie na luz. Choroby żywią się stresem, zwłaszcza te autoimmunologiczne.”

O urazach kręgosłupa w studiu Radia ZET mówił też rehabilitant Marcin Ciosek z Kliniki Rehabilitacji Enel-Sport; absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, fizjoterapeuta z ponad 10-letnim stażem. Jest także rehabilitantem ortopedycznym. W latach 2007-2010 pracował jako fizjoterapeuta w ekstra-klasowym klubie koszykarskim Polonia Warszawa. Od 2010 roku współpracuje jako fizjoterapeuta z Polskim Związkiem Pływackim, gdzie opiekuje się członkami Kadry Narodowej. Był też uczestnikiem Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz dwóch Uniwersjad.

Jego działania pomagają wielu pacjentom, bo - według statystyk - co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Co siódmemu doskwiera on przewlekle i często. Według różnych badaczy, od 60 do 80% społeczeństwa, szczególnie w krajach cywilizowanych, cierpi z powodu bólów kręgosłupa. Na podstawie danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych opracowano raport pt. „Zdolni do pracy”, z którego wynika, że jako powód zwolnienia z pracy, około 51% pracowników w naszym kraju podało ból odcinka szyjnego kręgosłupa, 34% uskarżało się na ból dolnego odcinka, a 18% podało ból kręgosłupa piersiowego. Co gorsza, statystyczny wiek Polaka zgłaszającego się do lekarza z powodu dolegliwości kręgosłupa systematycznie się obniża i dotyczy często pacjentów bardzo młodych, a coraz częściej także dzieci i młodzieży. Przeciętny polski pacjent z udokumentowanym bólem pleców, ma obecnie średnio 46 lat.

Romuald Kłosowski