Czerwony mikrofon Radia ZET na czerwonym dywanie – Grażyna Torbicka w Cannes [RELACJA]

Tomasz Pietrzyk
09.05.2018 15:27
Czerwony mikrofon Radia ZET na czerwonym dywanie – Grażyna Torbicka w Cannes [RELACJA]
fot. facebook.com/festivaldecannes/

- Sama nominacja Pawła Pawlikowskiego do Złotej Palmy już jest dowodem na to, że jego „Zimna wojna”… już otrzymała główną nagrodę! – tak mówi wysłanniczka Radia ZET na Festiwal w Cannes, Grażyna Torbicka. Najnowszy film Pawlikowskiego ma bardzo dobre opinie, dotyka mocnych wydarzeń z lat 50-tych XX wieku i pokazywany jest w bardzo poetycki sposób.

- „Zimna wojna” jest filmem bardzo oczekiwanym. Na konferencji prasowej w Paryżu, na której zapowiadano filmy konkursowe, dyrektor Festiwalu w Cannes - Thierry Fremaux, powiedział że to będzie największa i najprzyjemniejsza niespodzianka tegorocznego Festiwalu – mówi dziennikarka słuchaczom Radia ZET. Oczywiście wśród nominowanych są inne świetne nazwiska.

Film, który zdobywa Złotą Palmę zyskuje spojrzenia całego świata, bo Festiwal w Cannes prezentuje mocne nazwiska i prezentację tego, co dzieje się w różnych krajach. - To tak, jakby dostać Oskara. Noc oscarowa też jest obserwowana przez cały świat, ale jest prezentacją głównie kina amerykańskiego, z wyjątkiem tej jednej sekcji ze statuetką dla filmu nieanglojęzycznego. Bycie w konkursie głównym Festiwalu w Cannes oznacza, że o danym artyście dowiaduje się cały świat – wyjaśnia Torbicka. Dla nas, widzów w Polsce to również niezwykłe przeżycie.

Festival de Cannes: zapis z konferencji prasowej

Różnica temperatur?

„Zimna wojna” to film z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych; ze zdjęciami choć młodego, to już utalentowanego i docenionego na europejskich festiwalach - Łukasza Żala. „Zimna wojna” to historia wielkiej i trudnej miłości na tle Zimnej Wojny lat 50. w Polsce, Niemczech, Jugosławii i Francji. Scenariusz tego filmu stworzyli obok reżysera Pawła Pawlikowskiego - także Janusz Głowacki i Tomasz Borkowski. W filmie grają także: Borys Szyc, Agata Kulesza, Adam Ferency, Adam Woronowicz czy Adam Szyszkowski. Zdjęcia do „Zimnej wojny” rozpoczęły się w styczniu zeszłego roku i trwały pół roku. Film bym kręcony poza Polską - także we Francji i w Chorwacji.
W ramach krótkich form walczą też filmy Marty Magnuskiej „Inny” oraz „Trzy” Marty Pajek. W sekcji Tydzień Krytyki - pokazywana jest także „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej. 

Palma pierwszeństwa

Polacy byli na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes niemal od samego początku. Świętowali tu Munk, Skolimowski, Has, Zanussi i Holland. W 1990 roku Krystyna Janda za rolę w filmie „Przesłuchanie” została wybrana najlepszą aktorką. Cztery lata później o mały włos wygrałby film „Trzy kolory - czerwony” Krzysztofa Kieślowskiego (ostatecznie wyprzedził go „Pulp Fiction” Quentina Tarantino). Kieślowski przywoził stamtąd jednak różne statuetki – za „Krótki film o zabijaniu” (w 1988 roku) oraz za "Podwójne życie Weroniki” (w 1991 roku). Powtórzył to także Roman Polański z „Pianistą”. Złotą Palmę otrzymał za to Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza”.

Relacje Grażyny Torbickiej prosto z Cannes – na antenie Radia ZET codziennie po godz. 12:00. Do usłyszenia!

ROKL/TP