Zamknij

Marek Prawda: Utworzenie korytarzy humanitarnych dla uchodźców może być potwierdzeniem dobrej woli szukania porozumienia

Michał Strzałkowski
13.01.2018 00:16
Marek Prawda: Utworzenie korytarzy humanitarnych dla uchodźców może być potwierdzeniem dobrej woli szukania porozumienia
fot. Radio ZET

Utworzenie korytarzy humanitarnych dla uchodźców może być potwierdzeniem dobrej woli szukania porozumienia przez Polskę, bo pomaganie uchodźcom na miejscu nie wyczerpuje sprawy- mówi Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Gość Łukasza Konarskiego mówi, że nawet przyjęcie 100  czy 200 uchodźców w ramach tych korytarzy miałoby ogromne znaczenie dla procedury, jaką jest w tej chwili objęta Polska za niewywiązywanie się z postanowień unijnych. Polski Kościół i wiele środowisk samorządowych jest bardzo zainteresowanych tym rozwiązaniem. Nowe otwarcie w Polsce będzie okazją do zastanowienia się nad tym tematem. Kwestia uchodźców to nie jest problem między KE a Polską, ale między Polską a Włochami czy innymi krajami - mówi w Radiu ZET Marek Prawda.  

W Unii rodzą się pomysły powiązania kwestii praworządności z budżetem wieloletnim- zdradza Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. - Jeżeli Komisja ma problemy z praworządnością w Polsce, to trochę utrudnia przekonanie podatników w danym kraju członkowskim, że pieniądze będą odpowiednio wydatkowane - dodaje.

Gość Radia ZET przypomina, że już w maju Komisja Europejska ma przedstawić projekt nowego budżetu. W Unii pojawia się dużo głosów, by powiązać tę kwestię z zatwierdzaniem środków budżetowych. – Płatnicy netto będą ten temat podnosić, bo każdy rząd jest pod presją swoich podatników- mówi. 

RadioZET.pl/DG