Zamknij

Hej Fest: pożegnanie lata na Gubałówce. Wystąpili Kult, Ørganek, Elenor Grey i Sonbird [RELACJA]

Tomasz Pietrzyk
04.09.2017 13:36
Hej Fest: pożegnanie lata na Gubałówce. Wystąpili Kult, Ørganek, Elenor Grey i Sonbird [RELACJA]
fot. Kamil Cichoń

W pierwszą sobotę września na Gubałówce miały miejsce finały tegorocznych edycji Hej Fest i Festiwalu Supportów. Wystąpili Kult, Ørganek, Elenor Grey i Sonbird.

Ørganek to projekt Tomasz Organka, którego początek datuje się na 2013 r. Grupa ma na swoim koncie dwa albumy studyjne, z których ostatni „Czarna Madonna” zdobył dwa Fryderyki w kategorii rockowego albumu roku i utworu roku. Ørganek rozpoczął swój koncert od utworów „Rilke” i „Get it right” - ostre gitarowe riffy natychmiast podniosły temperaturę na Gubałówce. Surowe, rockowe brzmienie zespołu i charyzma lidera rozkołysały publiczność - przy „Mississippi w ogniu” śpiewali już wszyscy, a kolejny zestaw hitów - „O, matko!”, „Głupi ja”, „Kate Moss”, „Wiosna” i „Hkdk” - uniósł w górę las rąk. Koncert zakończyły utwory „Italiano” i „Nie lubię”.

 

W sobotę rozstrzygnięto również finał Festiwalu Supportów - cyklicznej imprezy, która miała na celu wyłonienie najlepszych debiutujących zespołów. Na Gubałówce zaprezentowali się poznański Elenor Grey i żywiecki Sonbird. Podczas dwudziestominutowych koncertów, oba zespoły zagrały po 5 swoich kompozycji. Oceniało je jury w składzie: Piotr Ferster – manager, przez lata związany z „Piwnicą Pod Baranami” , Muniek Staszczyk – lider zespołu T-Love,  Jarosław Szubrycht – dziennikarz muzyczny oraz Jan Malski – dyrektor artystyczny festiwalu. Głos oddawać mogli również internauci oraz publiczność na stronie internetowej. Występy były transmitowane także na żywo na profilu festiwalu na Facebooku.Główną nagrodę - 40.000 zł ufundowaną przez głównego sponsora Polskie Koleje Linowe - zdobył Sonbird. Laureat drugiego miejsca - Elenor Grey - otrzymał zespołowe zaproszenie na warsztaty w Muzycznej Owczarni w Jaworkach.

 

- Podobno też jesteśmy supportem. Przed nawałnicą - tak swój koncert rozpoczął Kazik Staszewski, komentując dynamicznie zmieniającą się sytuację pogodową. Kult to legenda polskiej muzyki, która kształtuje kolejne pokolenia, co doskonale można było dostrzec obserwując przekrój wiekowy przybyłych fanów. Ostatni w tym roku koncert na Gubałówce rozpoczął utwór „Kochaj mnie, a będę twoją” z płyty „Tata 2”. Tuż po nim pojawiła się „Brooklyńska Rada Żydów”, „Maria ma syna” i powitany gromką owacją  „Baranek”. Nie zabrakło najbardziej znanych kompozycji zespołu - „Arahji” i „Do Ani” z trzeciego albumu zatytułowanego „Spokojnie”.

 

Występ  Kultu zakończył tegoroczną edycję festiwalu Hej Fest. Podczas koncertów odbywających się przez 8 letnich sobót wystąpiło aż 17 gwiazd i 6 supportów. Już wiadomo, że kolejna edycja odbędzie się nie tylko na Gubałówce, ale również w Szczawnicy i Krynicy.

Organizatorem Hej Fest jest fundacja Polish Heritage, a głównym sponsorem i właścicielem marki festiwalu są Polskie Koleje Linowe. Festiwal Hej Fest jest realizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Fundusze Europejskie w ramach cyklu „Małopolska Brzmi Dobrze!”.

www.hejfest.pl
facebook.com/hejfest