„Intuicyjnie wyczuwamy, że coś z naszym ciałem jest nie tak. Nie lekceważmy tego!” - mówiła w studiu „NieZŁEGO pacjenta w Radiu ZET” Karolina Hytrek-Prosiecka. [PODCAST]

Romek Kłosowski
11.06.2019 22:09
„Intuicyjnie wyczuwamy, że coś z naszym ciałem jest nie tak. Nie lekceważmy tego!” - mówiła w studiu „NieZŁEGO pacjenta w Radiu ZET”...
fot. R. Kłosowski / Radio ZET

Gość programu o czerniaku, była dziennikarka telewizyjna - wygrała z nowotworem skóry. Karolina Hytrek-Prosiecka mówiła Michałowi Figurskiemu, że zadaniem pacjentów, którzy usłyszą: „czerniak” – jest walka, a nie załamywanie się.

Na czerniaka w Polsce co roku choruje nawet 3 tys. osób, ale umieralność na tę chorobę jest w naszym kraju o 20 proc. wyższa niż w Europie. Teraz z powodu czerniaka umiera 1 na 3 pacjentów. Ci, których nie udaje się uratować, to najczęściej przypadki zbyt późno zdiagnozowane. Ryzyko zachorowania na raka skóry zwiększa się już podczas zbyt intensywnego opalania w dzieciństwie. Trzy podstawowe zasady bezpiecznego korzystania ze słońca to: nie więcej, niż pół godziny opalania dziennie, unikanie ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy promieniowanie UV jest najwyższe (10-15) oraz ochrona ciała przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

POSŁUCHAJ FRAGMENTU PROGRAMU „NIE-ZŁY PACJENT…” O CZERNIAKU:

 

gośćmi programu  byli Karolina Hytrek-Prosiecka i dr Tomasz Goryn:

Karolina Hytrek-Prosiecka - przez ponad 10 lat związana była z Grupą TVN. Pracowała jako dziennikarka ekonomiczna. Wcześniej, pełniła funkcję głównego reportera newsowego w TVN CNBC. Ponadto, współtworzyła i prowadziła poranne pasmo „Otwarcie dnia” o tematyce międzynarodowej i lifestylowej w TVN24 Biznes i Świat. Od lipca 2014 zajmowała się przygotowywaniem materiałów ekonomicznych i politycznych dla Faktów TVN. Współpracowała również z firmą Ernst & Young (EY). Później trafiła do dołączyła do zespołu Ekstraklasy, gdzie była dyrektorką ds. komunikacji. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie w Orleanie.

dr Tomasz Goryń – onkolog, chirurg - specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zmian nowotworowych oraz łagodnych / tłuszczaki, włókniaki/ w tkankach miękkich oraz układzie kostnym. Wykonuje badanie znamion i zmian skórnych /dermatoskopia/ oraz w przypadku konieczności ich usunięcia wykonuję biopsje oraz usuwanie podejrzanych zmian. Wykonuje biopsje cienko i gruboigłowe zmian podejrzanych w tkankach miękkich i narządach. Specjalizuje się także w chirurgicznym leczeniu czerniaka skóry oraz w leczeniu chirurgicznym mięsaków tkanek miękkich oraz kości. 

 

POSŁUCHAJ CAŁEJ AUDYCJI Z 11 CZERWCA:

 

Romuald Kłosowski