Zamknij

Jan Englert w Radiu ZET: „Nigdy nie byliśmy tak zindoktrynowani, jak jesteśmy w tej chwili. Nigdy!”

Tomasz Pietrzyk
26.02.2018 12:25
Jan Englert w Radiu ZET: „Nigdy nie byliśmy tak zindoktrynowani, jak jesteśmy w tej chwili. Nigdy!”
fot. Radio ZET

Wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser i dyrektor artystyczny w Teatrze Narodowym w szczerej rozmowie z Szymonem Majewskim. Na antenie Radia ZET Englert opowiedział m.in. o tym, na co wydawał pieniądze zarobione w czasach „Kolumbów” oraz o tym, dlaczego uważa, że w obecnych czasach obywatele są ubezwłasnowolnieni. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z wywiadu.

 
 
 

Jan Englert należący do grupy najwybitniejszych polskich aktorów zadebiutował w filmie już w wieku 14 lat. Wystąpił wtedy w obrazie Andrzeja Wajdy „Kanał”. W 1964 r. ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza i w tym samym roku zadebiutował na deskach Teatru Współczesnego. Ma na swoim koncie mnóstwo kreacji filmowych i teatralnych.

Za te ostatnie otrzymał wiele prestiżowych nagród. Jan Englert cieszy się wśród ludzi, z którymi współpracował, opinią pracoholika i człowieka, który poświęca się swojej pracy bez reszty. Przykładowo do roli w filmie „Cyrograf dojrzałości” z 1967 r. aktor nauczył się chodzić na rękach.

W latach 1981-1987 był dziekanem Wydziału Aktorskiego PWST, a później objął stanowisko rektora. W 1989 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. W latach 1992-1993 był członkiem Rady ds. Kultury przy Prezydencie RP. 20 lutego 1999 r. wręczono mu Superwiktora za całokształt twórczości. Od 2003 r. jest dyrektorem artystycznym w Teatrze Narodowym.

Źródło: filmweb.pl