Kamera – akcja! Startuje 71 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes [WIDEO]

Tomasz Pietrzyk
07.05.2018 15:35
Kamera – akcja! Startuje 71 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes [WIDEO]
fot. Radio ZET

Jak co roku – o tym co widać w blasku fleszy i o tym czego nie widać nawet w małej Sali kinowej – słuchaczom Radia ZET codziennie będzie opowiadać Grażyna Torbicka. Specjalne relacje najbardziej znanej polskiej dziennikarki filmowej – codziennie po 12:00.

 

W tym roku w konkursie głównym znalazło się 21 filmów, 18 będzie pokazywanych w cyklu: "inne spojrzenie", 7 filmów trafi do pokazów specjalnych, 8 filmów będzie pokazywanych o północy, a 5 projekcji widzowie w Cannes zobaczą poza konkursami. Poza tym – przygotowano kilkanaście projekcji w sekcji Tydzień Krytyków i 20 w sekcji Tydzień Dyrektorów.

W Konkursie Głównym o Złotą Palmę walczy w tym roku „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. To film z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych; ze zdjęciami choć młodego, to już utalentowanego i docenionego na europejskich festiwalach - Łukasza Żala. „Zimna wojna” to historia wielkiej i trudnej miłości na tle Zimnej Wojny lat 50. w Polsce, Niemczech, Jugosławii i Francji. Scenariusz tego filmu stworzyli obok reżysera Pawła Pawlikowskiego - także Janusz Głowacki i Tomasz Borkowski. W filmie grają także: Borys Szyc, Agata Kulesza, Adam Ferency, Adam Woronowicz czy Adam Szyszkowski.

W ramach krótkich form walczą też filmy Marty Magnuskiej „Inny” oraz „Trzy” Marty Pajek. W sekcji Tydzień Krytyki - pokazywana jest także „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej.

ROKL/TP