Zamknij

Kpt. Mariusz Koper chce przepłynąć 100 dni jachtem dookoła Antarktydy [WIDEO]

Tomasz Pietrzyk
30.11.2017 12:37
Kpt. Mariusz Koper chce przepłynąć 100 dni jachtem dookoła Antarktydy [WIDEO]
fot. Radio ZET

W środowe "Popołudnie z Radiem ZET" gościem Justyny Dżbik i Romka Osicy był kpt. Mariusz Koper - człowiek, który chce w 100 dni przepłynąć dookoła Antarktydy. Jak planuje pobić żeglarski rekord? Jakim jachtem? Z jaką załogą? Posłuchaj bardzo interesującej rozmowy z kapitanem.

 

Wielkie żeglarskie wyzwanie - ok. 100 dniowa wyprawa po najtrudniejszych morzach i oceanach Ziemi, zakłada okrążenie Antarktydy, najzimniejszego oraz najtrudniej dostępnego kontynentu naszej planety.

Mariusz Koper i jego - całkowicie polska  załoga planują jako pierwsi wykonać całą pętlę wokół Antarktydy płynąc na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Pojawia się szansa na nowy, żeglarski rekord świata. 

 

W trakcie rejsu załoga kpt. Kopra będzie prowadziła badania wód antarktycznych. Czym się one przysłużą? 

 

W nocy 4 listopada jacht s/y Katharsis II (OYSTER 72), pod dowództwem kpt. Mariusza Kopera po 3 tyg. rejsie z Madagaskaru dotarł do Kapsztadu, gdzie już za 4 tygodnie (około 20 grudnia 2017) - nastąpi start do żeglarskiego wyzwania - Wyprawy pod non-stop dookoła kontynentu Antarktydy z Kapsztadu do Hobart, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej.

Rejs jest oficjalną próbą pobicia światowego rekordu w opłynięciu non stop kontynentu Antarktydy - po jej wodach przybrzeżnych.

Żegluga dookoła Antarktydy - 22metrowego jachtu Katharsis II (klasa OYSTER 72), dowodzonego przez kpt. Mariusza Kopera ma zająć około 100 dni i będzie realizowana zgodnie z wytycznymi Rady Rekordów Żeglarskich ISAF/WSSRC oraz Rady Międzynarodowych Rekordów Guinnesa. Wszelkie informacje o Wyprawie dostępne są pod adresem: http://antarcticcircle60s.pl/

 

Źródło: tvnmeteo.tvn24.pl / antarcticcircle60s.pl