Zamknij

Kulisy 30-stych urodzin Radia Zet

Materiał partnerski
06.10.2020 14:23
Kulisy 30-stych urodzin Radia Zet
fot. Materiały prasowe

Radio Zet świętuje swoje 30. urodziny. Stwórzmy więc ekomural! Wojciech Wójcik z Grupy RW i Paweł Lisowski z EcoEvolution.org opowiadają o tym, jak rozpoczęli urodzinową współpracę z Radiem Zet

  • Moment, gdy zobaczyłem, że 14 metrów nad ziemią malarze zaczynają malować logo Radio Zet, uświadomił mi, że czasem przypadki zmieniają się w wartościowe działania - wspomina Wojciech Wójcik z Grupy RW. 

Wojtek Wójcik od 10 lat zajmuje się reklamą outdoorową, a co za tym idzie, jego firma ma własne powierzchnie w całej Polsce, które służą jako nośniki reklamowe. Paweł Lisowski rozpoczął natomiast EcoEvolution.org, w którym namawia, by wykorzystywać rozwiązania ulepszające powietrze w mieście. 

To proste: możesz zrobić mural lub ekomural, który poprawia zdrowie mieszkańców. Spędzam godziny na rozmowie z naukowcami i producentami na całym świecie. Interesują mnie tylko te rozwiązania, które pomagają realnie uporać się ze współczesnymi problemami, a jakość środowiska jest jednym z kluczowych wyzwań.

- mówi Lisowski
radiozet_gruparw_ecoevolution_ekomural_9A1A9814(1)

Jak to się stało, że Radio Zet ma własny ekomural? 

Filiżanka kawy - zdradza Wojciech Wójcik, i dodaje: - Naprawdę zaczęło się od filiżanki kawy. Przyjechałem akurat do naszego warszawskiego biura, biegłem ze spotkania na spotkanie, zatrzymałem się na chwilę i spotkałem Agnieszkę z Radia Zet, która opowiadała, że u niej dzieje się dużo ciekawych rzeczy, że stacja 28 września ma 30-ste urodziny, i że zespół prowadzi wiele inicjatyw, ale brakuje jeszcze tzw. “wisienki” na torcie. Wisienki? Pomyślałem: może mural, albo lepiej: ekomural. Wszystko się tak szybko potoczyło, że chwilę później on-line, w 10. osobowym składzie, planowaliśmy już realizację.

- Wojciech Wójcik

Czy farba antysmogowa działa naprawdę? 

“Farba czyści powietrze? To chyba naciągane.” - niektórzy mogą tak myśleć. Dawniej farba była po prostu farbą (do tego z masą szkodliwych chemikaliów). Dziś farba położona na ścianę może redukować tlenki azotu. I redukuje. A do tego jest samoczyszcząca, antywirusowa i dezodoryzuje powietrze. Rzeczywiście, jak to się wymienia jednym tchem, to brzmi jak “szampon dwa w jednym”, ale jak już przyjrzymy się reakcjom chemicznym i temu, co wywołuje ów proces, to zaczynamy widzieć mistrzostwo tego rozwiązania. Farba zawiera ultradrobny dwutlenek tytanu, który pod wpływem promieni UV i wilgoci rozpoczyna proces fotokatalizy, a w jego efekcie w ułamkach sekund zamienia szkodliwe substancje w mniej szkodliwe. Kluczem jest właśnie owy ultradrobny dwutlenek tytanu. Tradycyjny dwutlenek tytanu jest powszechnie wykorzystywany od lat, tu jednak naukowcy opracowali innowacyjny sposób, by pozostał on malusieńki, by nie łączył się z pozostałymi cząsteczkami. I to właśnie dzięki temu ma on te wszystkie właściwości, o których tu mówimy. To jest geniusz naukowców, a my powinniśmy korzystać z ich wiedzy. I korzystamy.

- Paweł Lisowski, EcoEvolution.org

Gdzie znajduje się ekomural?

Ekomural Radia Zet znajduje się przy stacji Politechnika Metro przy ul. Waryńskiego 3 w Warszawie. Przez 2 miesiące każdy jego metr, codziennie będzie redukował do 0,44 g tlenków azotu. To tyle, ile średniej wielkości drzewo. Choć są to dwie różne reakcje - drzewo filtruje, a ściana redukuje, to efekt jest ten sam: mniej zanieczyszczeń. Ściana ma 155 mkw., a to oznacza, że ma moc 155 drzew.

radiozet_gruparw_ecoevolution_ekomural_9A1A9752(1)

Czy można porównać farbę antysmogową do drzew?

Jasne, że najlepiej jest sadzić drzewa. One mają dodatkowo jeszcze wiele innych ważnych funkcji, ale w zabudowanej przestrzeni miejskiej, gdzie nie ma już miejsca, by posadzić ich wystarczająco dużo, malujmy ściany farbą antysmogową, stawiajmy słupy reklamowe, które oczyszczają powietrze, projektujmy zielone przystanki czy ogrody wertykalne. Pojedyncze działanie nie wniesie przełomowej zmiany, ale wiele działań już tak.

- Paweł Lisowski, EcoEvolution.org
radiozet_gruparw_ecoevolution_ekomural_1IMG_7495(1)

Ekomural ma moc 155 drzew. Czy to wystarczy? 

Tak, to wystarczy, by rozpocząć ogólnopolską akcję informacyjną. Wszyscy oczekujemy spektakularnych efektów już-natychmiast, tymczasem jak pokazuje choćby przykład walki z plastikiem, czy kampanie wspierające niemarnowanie jedzenia, jako ludzkość musimy się nauczyć, jak wielki wpływ na naszą planetę mają codzienne, drobne wybory – mówi Paweł Lisowski z EcoEvolution.org. – Nie ma magicznej płachty, którą przykryjemy nasz kraj, a ta zniweluje wszystkie zanieczyszczenia. Jednak wybierając realne działania ekologiczne, z biegiem czasu zobaczymy, jak inaczej może wyglądać świat. 

Świat koncentruje się na dwutlenku węgla, każde dziecko w przedszkolu wie, że to gaz cieplarniany. Tymczasem już niewiele osób wie, że codziennie wdychamy również dużo innych szkodliwych gazów i pyłów. Trudno mówić w łatwy sposób o smogu. Wiem jedno, że im więcej inicjatyw, które poprawiają punktowo jakość powietrza, tym większe mamy szanse na sukces. 

- mówi Lisowski
radiozet_gruparw_ecoevolution_ekomural_9A1A9740(1)

Ekologiczne farby 

Farby, które redukują bardzo szkodliwe tlenki azotu, mają wielokrotnie większą moc niż zwykłe farby. Dlaczego? Po pierwsze są ekologiczne, nie generują szkodliwych substancji i chemikaliów. Po drugie są samoczyszczące, dzięki czemu rzadziej trzeba przemalowywać ścianę, przez co na przestrzeni lat marnujemy mniej materiału. Po trzecie każdy budynek, który człowiek buduje jest malowany, nie mamy więc wyboru – malujemy, ale możemy użyć zwykłych farbami lub takich, które mają dobry wpływ na środowisko (1 mkw. jak jedno drzewo w kontekście redukowania tlenków azotu).

radiozet_gruparw_ecoevolution_ekomural_9A1A9776(1)

Czy będzie więcej ekomurali?

Wiem, że urodzinowy ekomural Radia Zet będzie wyznaczał trendy na lata. Zaczynamy właśnie szukać kilkanaście kolejnych ścian, które pomalujemy wspólnie z Radiem Zet farbą antysmogową. Jak najbardziej mogą się do nas zgłaszać wspólnoty mieszkaniowe. Ale dziś najważniejsze jest, by mieszkańcy bloku przy ul. Waryńskiego 3 dowiedzieli się, że bok ich budynku jest pomalowany farbą, która czyści powietrze. Tym bardziej, że jest to ruchliwa ulica, a tlenki azotu powstają m.in. wyniku spalin samochodowych. 

- dodaje Wojciech Wójcik, Grupa RW