Zamknij

Małgorzata Rozenek-Majdan: „Temat in vitro jest mi najbliższy, bo najbardziej wartościowe jest dla mnie macierzyństwo” [PODCAST]

Romek Kłosowski
28.05.2019 22:45
Małgorzata Rozenek-Majdan: „Temat in vitro jest mi najbliższy, bo najbardziej wartościowe jest dla mnie macierzyństwo” [PODCAST]
fot. R. Kłosowski / Radio ZET

Ginekolog, doktor Piotr Lewandowski dodawał w studiu „NieZŁEGO Pacjenta w Radiu ZET”, że niepłodność to choroba – „choroba całych rodzin, jest czynnikiem, który degraduje życie; to dolegliwość porównywalna z obciążeniem po rozpoznaniu choroby onkologicznej”.

W Polsce nawet 1,5 miliona par walczy z niepłodnością. Problem dotyczy 10–15% par w wieku reprodukcyjnym; w 35% przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety i w tylu samo po stronie mężczyzny(!), a za 10% przypadków odpowiadają oboje. W 20% przypadków nie da się określić jednoznacznej przyczyny. Obok tego - szacuje się, że na świecie urodziło się ponad 8 milionów dzieci z in vitro.

POSŁUCHAJ FRAGMENTU PROGRAMU „NIE-ZŁY PACJENT…” O IN VITRO:

 

Małgorzata Rozenek-Majdan od lat publicznie wypowiada się o zapłodnieniu in vitro i problemach, z jakimi borykają się przyszli rodzice decydujący się na tę metodę. Teraz poszła o krok dalej i właśnie wydała książkę na temat sztucznego zapłodnienia. „In vitro. Rozmowy intymne” to zbiór Jej trzynastu rozmów z m.in. lekarzami oraz innymi kobietami, które w ten sposób zaszły w ciążę. „Jeżeli tylko Pan Minister Łukasz Szumowski wyrazi chęć spotkania i rozmowy, bardzo chętnie podejmę dyskurs” – napisała w sieci. „Liczyłam na to, że z czasem będzie możliwość merytorycznej dyskusji w kwestii in vitro. Tak się jednak nie stało. Więc uważałam, że taka książka musiała powstać. Pracę nad książką rozpoczęłam już dawno, ale proces tworzenia tej książki wymagał czasu”.

 

Małgorzata Rozenek-Majdan od lat opowiada w wywiadach o tym, że została mamą właśnie dzięki metodzie sztucznego zapłodnienia: „Jestem szczęśliwą mamą dwóch wspaniałych synów. Nie byłoby ich ze mną, gdyby nie pomoc lekarzy. Gdyby nie in vitro. Dyskusja wokół tego tematu wciąż rodzi niezdrowe emocje, powiela krzywdzące stereotypy, służy jako narzędzie walki politycznej" [...] „Kilkakrotnie przeszłam procedury in vitro, i tak jak tysiące kobiet, mających problem z zajściem w ciążę, znam radość sukcesu i smutek porażki.” Rozenek-Majdan jest mamą 13-letniego Stanisława i 9-letniego Tadeusza. Obaj synowie to owoce jej związku z Jackiem Rozenkiem. Nie byłoby ich na świecie, gdyby nie in vitro. „Założenie rodziny wiele nas kosztowało – dosłownie i w przenośni. Gdy lekarz pozbawił mnie złudzeń i wydał wyrok: albo in vitro, albo nici z macierzyństwa, przeżyłam szok”.

 

Dziennikarka mówi również, że ludzie kwestionujący zasadność przeprowadzania zabiegu sztucznego zapłodnienia, za wszelką cenę chcą decydować o rzeczach, które ich nie dotyczą. Co więcej, zamiast podawać racjonalne argumenty, atakują rodziców, dla których ta metoda czasem jest jedyną możliwością powiększenia rodziny. „Pragnę, by atmosfera wokół in vitro się zmieniła, aby moje dzieci - wszystkie dzieci - mogły dorastać w atmosferze tolerancji i szacunku. Za drzwiami laboratorium kliniki leczenia niepłodności kryje się magia. Magia rodzicielstwa.”

POSŁUCHAJ PROGRAMU Z 28 MAJA, O NIEPŁODNOŚCI I METODZIE IN-VITRO:

 

Niedawno media obiegły ich zdjęcia, z mężem Radosławem Majdanem, wychodzących z kliniki in vitro. Małgorzata Rozenek-Majdan w jednym z ostatnich wywiadów powiedziała: „Jestem osobą, która chce dostrzegać w życiu pozytywy. (...) O tyle jest mi trudno z tym, że nie mogę pochwalić się efektami tych działań, a jest to coś, co przez ostatni rok zdominowało nasze życie w dobrym sensie. Ale jak już mam wykorzystywać swój potencjał publiczny, niech to będzie w ważnych sprawach i zdecydowanie czuję, że powinnam mówić głośno o in vitro”. „Gdy widzę, co przeżywają kobiety, rodziny, co dotyka tak wiele par… czuję, że muszę o tym mówić. […] Dopóki nie zmieni się polityczna atmosfera, dopóty będziemy musieli o tym rozmawiać. Gdzie są politycy, ludzie, którzy decydują o tym, jak będzie wyglądało życie rodzin, bo nie widzę ich na korytarzach klinik leczenia niepłodności”, dodaje. Podkreśliła także, że czas jest niezwykle ważny i zaapelowała: „Życie i tak utrudnia parom bardzo wiele. Nie utrudniajmy jeszcze my”.

 

Michał Figurski zapytał też dziennikarkę o inny cytat: „Pewnie wielu osobom się narażę, ale ja czasami nazywam in vitro niepokalanym poczęciem. (…) Jeśli kościół katolicki tak bardzo czepia się niektórych słów i określeń związanych z tą metodą zajścia w ciążę, to proszę, niech mi ktoś wyjaśni, że tak właśnie nie jest. (…) Jestem z głęboko wierzącej rodziny, a do tego mój ojciec jest konserwatywny w kwestiach obyczajowych. Nigdy jednak nie dał moim synom odczuć, że ma jakieś obiekcje wobec metody in vitro, dzięki której obaj pojawili się na świecie. Zaakceptował moje wybory w tej kwestii. A jeśli jesteśmy wierzący, to przecież będziemy za swoje wybory odpowiadać gdzieś tam na górze.”

 

Gośćmi programu byli:

Małgorzata Rozenek-Majdan - absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2012 roku na stałe związana w telewizją TVN. Autorka kilku bestsellerowych poradników. Od lat współpracuje z Centrum Zdrowia Dziecka i Szlachetną Paczką. W 2019 roku nagrodzona statuetką Gwiazda Dobroczynności. Od wielu lat zabiera głos w społecznej debacie o in vitro.

dr Piotr Lewandowski z Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum; specjalizuje się w prowadzeniu szczególnie trudnych przypadków leczenia niepłodności. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (od 1990 r.) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

 

Romuald Kłosowski