Zamknij

„Mało kto pamięta ukłucie kleszcza, a od lekarza może usłyszeć, że to osłabienie czy alergia”. Tak o pierwszych objawach boreliozy mówi Barbara Kurdej-Szatan. [PODCAST]

Romek Kłosowski
04.06.2019 22:03
„Mało kto pamięta ukłucie kleszcza, a od lekarza może usłyszeć, że to osłabienie czy alergia”. Tak o pierwszych objawach boreliozy mówi...
fot. R. Kłosowski / Radio ZET

„Podzieliłam się medialnie tą informacją, bo sama dowiedziałam się o tym z prasy” – tak Barbara Kurdej-Szatan mówiła w studiu Radia ZET, że o boreliozie trzeba mówić jeszcze więcej!

„Miałam dziwny punktowy ból na ręce; zrobił się obrzęk i ten pojawiał się w kolejnych miejscach. […] Zaczęło się od bólu ręki; później cierpiałam na miejscowe bóle mięśniowe i obrzęki oraz problemy ze skórą. Kiedy odkryłam, że powodem jest borelioza - rozpoczęłam terapię antybiotykami. Musiałam też zmodyfikować dietę. Mimo to - choroba nie odpuściła.

POSŁUCHAJ FRAGMENTU PROGRAMU O BORELIOZIE:

 

Borelioza - nazywana inaczej chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową po raz pierwszy dała się poznać dopiero w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Bo wywołuje symptomy podobne do grypy, razem z drętwieniem kończyn i języka, przewlekłym bólem stawów oraz wysypką skórną i stanami depresyjnymi. Jednak to choroba niełatwa w leczeniu i diagnozowaniu. Pierwszym, najszybciej występującym objawem, wskazującym na obecność zakażenia, jest tzw. rumień wędrujący, najczęściej powstający w okolicy wkłucia kleszcza. Zdarza się też, że choroba pozostaje w ukryciu przez wiele lat, nie dając żadnych niepokojących objawów lub dając objawy, które będą mylnie wskazywać na obecność podobnych schorzeń.
Większość chorych na infekcje odkleszczowe przyznaje, że nigdy nie zauważyło kleszcza lub czerwonej plamy pojawiającej w miejscu ukąszenia przez kleszcza (rumienia wędrującego).

W Polsce żyje ponad 20 gatunków kleszczy, a zakażenie jest najczęściej przenoszone przez kleszcza pospolitego, poprzez bezpośredni kontakt. Kleszcz wszczepia się w skórę za pomocą aparatu kłująco-ssącego, wprowadzając przy tym substancję znieczulającą – ukłucie jest więc najczęściej niewyczuwalne.

POSŁUCHAJ AUDYCJI „NIEZŁY PACJENT W RADIU ZET” O BORELIOZIE:

 

Gośćmi programu byli: 

*Barbara Kurdej-Szatan – aktorka, wokalistka i prezenterka telewizyjna, która od sześciu lat walczy z boreliozą. Korzysta nawet z alternatywnych metod leczenia, bo te tradycyjne nie przyniosły rezultatu. „Antybiotyk na dłuższą metę osłabia i wyniszcza organizm. Oprócz prądów, stosuję też dietę i zioła” – mówiła w studiu „NieZŁEGO pacjenta” – audycji Michała Figurskiego.

Barbara Kurdej-Szatan jest opolanką z urodzenia, absolwentką krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej; laureatką trzech Telekamer dla najlepszej aktorki (2015, 2016 i 2017) oraz Złotej Telekamery (w 2018 roku). Pod koniec studiów była aktorką Teatru Nowego w Poznaniu, a od 2010 roku występuje w warszawskim Teatrze „6 piętro”. Od kilku lat wciela się też w rolę Joanny Chodakowskiej w serialu „M jak miłość” oraz Marii Biernackiej w serialu „W rytmie serca”. Zagrała także w filmach: „Dzień dobry, kocham Cię”, „Wkręceni 2”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” i „Narzeczony na niby”. Z zespołem Soul City wzięła udział w drugiej edycji programu rozrywkowego X Factor, a później dała się też poznać jako prezenterka telewizyjna na 51. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w programach Telewizji Polskiej: „Kocham cię, Polsko!”, „The Voice of Poland”, „The Voice Kids” i „Dance, Dance, Dance”. Prywatnie jest żoną aktora i wokalisty Rafała Szatana, z którym ma córkę Hannę.

* dr Piotr Kurkiewicz - lekarz internista, zajmujący się chorobami odkleszczowymi, jest członkiem międzynarodowego towarzystwa naukowego ILADS. Sam od 1995r. chorujący na neuroboreliozę. Współpracuje z lekarzami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem boreliozy - głównie z USA, stowarzyszonymi w ILADS. Prowadzi panel ekspercki na forum: kleszcze.edu.pl.

 

Romuald Kłosowski