Zamknij

Mateusz Waligóra chce dokonać niemożliwego! Przejdzie całą pustynię Gobi pieszo

Tomasz Pietrzyk
13.08.2018 11:09
Mateusz Waligóra chce dokonać niemożliwego! Przejdzie całą pustynię Gobi pieszo

Mateusz Waligóra wyruszył dziś do Mongolii. Celem jego wyprawy będzie pierwsze, samotne przejście pustyni Gobi bez wsparcia z zewnątrz. Radio ZET ma zaszczyt patronować temu historycznemu wydarzeniu.

 

Gobi to największa pustynia Azji, większa na świecie jest tylko Sahara. Charakteryzuje ją ekstremalny klimat i bardzo zróżnicowany teren – stepy, góry sięgające 4000 m n.p.m., rozległe rumowiska skalne i piaszczyste wydmy. Temperatura może spaść w nocy do minus 30 stopni, a w dzień wzrosnąć do plus 45. Zagrożeniem są również huraganowe wiatry, burze piaskowe i wyładowania atmosferyczne.

Jednym z nielicznych ludzi, którzy próbowali dokonać samotnego przejścia Gobi, był Reinhold Messner. Legendarny himalaista – pierwszy, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki – swoją podróż przez pustynię zakończył po kilku tygodniach. Nie przeszedł całej trasy – zdarzyło mu się podróżować na końskim grzbiecie, kilka razy skorzystał też z podwózki, którą zaoferowali mu pasterze, kupcy, poszukiwacze złota i ropy. „Gobi nie da się zdobyć, gdyż już samo spojrzenie na tę pustkę jest niemal nie do zniesienia” - pisał później w książce „Gobi”.

Waligóra swoją samotną wyprawę planuje rozpocząć spod granicy Mongolii i Chin w miejscowości Bulgan Khovd. Stamtąd jego trasa wiedzie na Wschód – przez góry Ałtaju, całą pustynię Gobi aż do miejscowości Sainshand we wschodniej Mongolii. To ok. 1800 km. Podróżnik szacuje, że marsz zajmie mu ok. 70 dni.

Rzeczy – namiot, żywność liofilizowaną, filtr do wody, sprzęt do nawigacji i komunikacji oraz panele słoneczne - będzie ciągnął za sobą na specjalnie wykonanym wózku. Znajdzie się na nim również woda – ok. 80-100 litrów, rezerwa pozwalająca przeżyć 5-6 dni.

Mateusz Waligóra – podróżnik, fotograf, przewodnik, współpracownik National Geographic. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie- od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez jedną z najtrudniejszych dróg wytyczonych na Ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny, pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii. Za dotychczasowe wyprawy był wyróżniany na największych polskich festiwalach podróżniczych.

Wyprawa w liczbach:

Termin: sierpień/wrzesień/październik/listopad 2018

Czas trwania: ok. 70 dni

Dystans do przejścia: około 1800 km (więcej niż na biegun południowy)

Styl: bez wsparcia z zewnątrz (cały ekwipunek będzie transportowany na specjalnie przygotowanym do tego celu wózku)

Najniższa spodziewana temperatura: -30 stopni Celsjusza

Najwyższa spodziewana temperatura: +45 stopni Celsjusza

Waga żywności: około 60 kilogramów

Ilość transportowanej wody: maksymalnie 120 litrów

 

Oficjalna internetowa strona wyprawy: www.walkthegobi.com

Facebook: www.facebook.com/NaKrancachSwiata/