Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mateusz Waligóra chce dokonać niemożliwego! Przejdzie całą pustynię Gobi pieszo

13.08.2018 11:09

Mateusz Waligóra wyruszył dziś do Mongolii. Celem jego wyprawy będzie pierwsze, samotne przejście pustyni Gobi bez wsparcia z zewnątrz. Radio ZET ma zaszczyt patronować temu historycznemu wydarzeniu.

Gobi to największa pustynia Azji, większa na świecie jest tylko Sahara. Charakteryzuje ją ekstremalny klimat i bardzo zróżnicowany teren – stepy, góry sięgające 4000 m n.p.m., rozległe rumowiska skalne i piaszczyste wydmy. Temperatura może spaść w nocy do minus 30 stopni, a w dzień wzrosnąć do plus 45. Zagrożeniem są również huraganowe wiatry, burze piaskowe i wyładowania atmosferyczne.

Jednym z nielicznych ludzi, którzy próbowali dokonać samotnego przejścia Gobi, był Reinhold Messner. Legendarny himalaista – pierwszy, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki – swoją podróż przez pustynię zakończył po kilku tygodniach. Nie przeszedł całej trasy – zdarzyło mu się podróżować na końskim grzbiecie, kilka razy skorzystał też z podwózki, którą zaoferowali mu pasterze, kupcy, poszukiwacze złota i ropy. „Gobi nie da się zdobyć, gdyż już samo spojrzenie na tę pustkę jest niemal nie do zniesienia” - pisał później w książce „Gobi”.

Waligóra swoją samotną wyprawę planuje rozpocząć spod granicy Mongolii i Chin w miejscowości Bulgan Khovd. Stamtąd jego trasa wiedzie na Wschód – przez góry Ałtaju, całą pustynię Gobi aż do miejscowości Sainshand we wschodniej Mongolii. To ok. 1800 km. Podróżnik szacuje, że marsz zajmie mu ok. 70 dni.

Rzeczy – namiot, żywność liofilizowaną, filtr do wody, sprzęt do nawigacji i komunikacji oraz panele słoneczne - będzie ciągnął za sobą na specjalnie wykonanym wózku. Znajdzie się na nim również woda – ok. 80-100 litrów, rezerwa pozwalająca przeżyć 5-6 dni.

Mateusz Waligóra – podróżnik, fotograf, przewodnik, współpracownik National Geographic. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie- od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez jedną z najtrudniejszych dróg wytyczonych na Ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny, pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii. Za dotychczasowe wyprawy był wyróżniany na największych polskich festiwalach podróżniczych.

Wyprawa w liczbach:

Termin: sierpień/wrzesień/październik/listopad 2018

Czas trwania: ok. 70 dni

Dystans do przejścia: około 1800 km (więcej niż na biegun południowy)

Styl: bez wsparcia z zewnątrz (cały ekwipunek będzie transportowany na specjalnie przygotowanym do tego celu wózku)

Najniższa spodziewana temperatura: -30 stopni Celsjusza

Najwyższa spodziewana temperatura: +45 stopni Celsjusza

Waga żywności: około 60 kilogramów

Ilość transportowanej wody: maksymalnie 120 litrów

 

Oficjalna internetowa strona wyprawy: www.walkthegobi.com

Facebook: www.facebook.com/NaKrancachSwiata/

Oceń