Zamknij

Mural na 30. urodziny Radia ZET. Zagłosuj i zdecyduj, jak będzie wyglądać

Piotr Krajewski
07.09.2020 18:10
Mural na 30 urodziny Radia ZET
fot. Radio ZET

Z okazji 30. urodzin Radia ZET w Warszawie przy stacji metra Politechnika powstanie wyjątkowy Ekomural. W jego tworzeniu uczestniczyć może każdy słuchacz. Wystarczy, że wybierzesz jeden z projektów i zagłosujesz na niego na naszej stronie internetowej.

Świętuj razem z nami 30. urodziny Radia ZET. Dokładnie 28 września 1990 roku swoje nadawanie rozpoczęła najstarsza komercyjna rozgłośnia w Warszawie i druga w Polsce. Początkowo jako Radio Gazeta, by wkrótce stać się Radiem ZET i jedną z najpopularniejszych stacji radiowych w naszym kraju.

Od tego momentu minęło już blisko 30 lat, a ten wyjątkowy jubileusz chcemy świętować wspólnie ze słuchaczami. Jedną z naszych urodzinowych akcji jest Ekomural Radia ZET, który już wkrótce pojawi się w Warszawie. W tworzeniu dwóch projektów tego okolicznościowego muralu zaangażowali się sami słuchacze. To właśnie dzięki ich cennym podpowiedziom powstały alternatywne grafiki.

Mural na 30. urodziny Radia ZET: zagłosuj na jeden z projektów

Mural na 30. urodziny Radia ZET zostanie wybrany przez naszych słuchaczy. Od 7 do 18 września każdy chętny może wziąć udział w internetowym głosowaniu na stronie RadioZET.pl. Wystarczy wybrać jeden z dwóch projektów i oddać na niego głos.

Zagłosuj na jeden z projektów muralu na 30. urodziny Radia ZET

Zwycięska grafika pojawi się na ścianie przy warszawskiej stacji metra Politechnika. Uroczyste odsłonięcie Ekomurala odbędzie się 28 września, czyli w dniu 30. urodzin Radia ZET.

To jednak nie koniec. W kolejnym etapie Ekomurale Radia ZET zobaczymy także w innych miastach Polski. Gdzie dokładnie? O tym wkrótce zdecydują nasi wierni słuchacze.

Murale projekty
fot. Radio ZET

Skąd pomysł na Ekomural Radia ZET?

Radio ZET od wielu lat wspiera różne inicjatywy ekologiczne i promuje działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Przy malowaniu Ekomurala zdecydowano się na nowatorskie zastosowanie specjalnych farb antysmogowych, które pomagają redukować zanieczyszczenie powietrza. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom redukują ilość szkodliwych tlenków azotu w powietrzu.

Urodzinowy ekomural ma 155 mkw. Można więc porównać go z mocą 155 drzew. Oczywiście nic nie zastąpi drzew, one są dla środowiska bardzo ważne, ale w przestrzeni, gdzie nie ma już miejsca, by posadzić ich wystarczająco dużo, takie farby są korzystne dla zdrowia mieszkańców. Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Farba antysmogowa ma również właściwości antywirusowe i dezodoryzujące. Brud się na niej nie osadza na długo, ściana pozostaje więc dłużej czysta — mówi Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org.

Co ciekawe, mural na 30. urodziny Radia ZET będzie jednym z pierwszych komercyjnych Ekomurali w Polsce wykorzystujących to rozwiązanie.

Ten wyjątkowy ekomural powstaje w ramach projektu EcoEvolution.org. Jego wykonawcą jest Grupa RW, która od wielu lat specjalizuje się w reklamie wielkoformatowej i jest właścicielem ścian na terenie całej Polski. W swojej codziennej pracy firma wykorzystuje ekologiczne rozwiązania. Dzięki innowacyjnemu podejściu maluje ściany przy użyciu certyfikowanych farb antysmogowych, które w efektywny sposób oczyszczają powietrze z niebezpiecznych toksyn.

Jedną z nich jest farba KNOxOUT zawierająca ultradrobny (nanometryczny) dwutlenek tytanu (TiO2), który pochłania energię słoneczną i przekształca zwykłą parę wodną w hydroksylowe i peroksylowe wolne rodniki na powierzchni TiO2. Te wolne rodniki, utworzone w ułamkach sekundy (jednej miliardowej sekundy), są reaktywnymi związkami, które rozkładają na powierzchni farby szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, takie jak tlenki azotu (NOx).

Szkodliwe gazowe NOx (tlenki azotu) są przekształcane w kwas azotowy, który jest szybko neutralizowany przez alkaliczne cząstki węglanu wapnia w farbie, wytwarzając nieszkodliwe ilości azotanu wapnia i nieznaczne ilości dwutlenku węgla i wody. Azotan wapnia jest rozpuszczalny w wodzie i łatwo usuwany z powierzchni, pozostawiając ją czystą i dając możliwość do wchodzenia w kontakt z  kolejnymi zanieczyszczeniami.

Wielką zaletą reakcji fotokatalitycznej jest to, że ultradrobny TiO2 nie jest zużywany w reakcji. Jest on jedynie katalizatorem, który o ile jest wystarczająca ilość światła, powietrza i wilgoci, stale generuje wolne rodniki. Dodatkowo reakcja ta nadaje farbie właściwości samooczyszczające i antybakteryjne.

Grupa RW
fot. mat. prasowe
Ecoevolution
fot. mat. prasowe