Zamknij

Nie tylko Almodovar i Tarantino czyli kolejne wielkie nazwiska w Cannes [PODCAST]

Romek Kłosowski
17.05.2019 12:39
Nie tylko Almodovar i Tarantino czyli kolejne wielkie nazwiska w Cannes [PODCAST]
fot. Radio ZET

Codziennie po 12 w Radiu ZET Grażyna Torbicka opowiada o nowościach w światowym kinie, które można podejrzeć na 72 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Posłuchaj kilku ostatnich relacji!

Tegoroczny Festiwal w Cannes otworzył najnowszy film Jima Jarmuscha – „The Dead Don't Die”.  To komedia o zombie w gwiazdorskiej obsadzie (m.in. Tilda Swinton, Adam Driver, Bill Murray czy Tom Waits). To obraz, o którym krytycy napisali, że to „najbardziej hollywoodzki z jego dotychczasowych obrazów”.

POSŁUCHAJ RECENZJI GRAŻYNY TORBICKIEJ:

 

Poza głównym konkursem pokazano tu także film „Rocketman” czyli produkcję opartą na biografii Eltona Johna. Główną rolę zagrał w nim Taron Egerton, który w filmie wykonuje też piosenki wokalisty.

POSŁUCHAJ RECENZJI GRAŻYNY TORBICKIEJ:

 

41-letni Ladj Ly pokazał z kolei film „Les Miserables” („Nędznicy”). To opowieść o podparyskiej dzielnicy Montfermeil, o blokowisku zamieszkałym głównie przez rodziny imigrantów. „To film o ludziach żyjących na marginesie społeczeństwa; o uniwersum podparyskich dzielnic nędzy, o brutalności policji, braku edukacji i dzieciach rosnących w takim środowisku” – zdradzał sam reżyser.

POSŁUCHAJ RECENZJI GRAŻYNY TORBICKIEJ:

 

Swoją propozycję ma w tym roku także Ken Loach, zdobywca Złotej Palmy na 59. MFF w Cannes za film „Wiatr buszujący w jęczmieniu” (2006). Loach znany jest nam także z obrazu „Polak potrzebny od zaraz” (2007), opowiadający o losach m.in. polskich emigrantów przybyłych do Wielkiej Brytanii po rozszerzeniu Unii Europejskiej na wschód. W 2016 otrzymał ponownie Złotą Palmę na 69. MFF w Cannes, tym razem za film „Ja, Daniel Blake”. Tym razem proponuje film „Sorry, We missed You”.

POSŁUCHAJ RECENZJI GRAŻYNY TORBICKIEJ:

 

Choć w głównym konkursie zabrakło w tym roku polskiego tytułu, to jednym z jurorów oceniających je jest polski reżyser Paweł Pawlikowski. Zgodnie z parytetami, w tym roku po raz pierwszy w jury konkursu głównego znalazły się cztery kobiety i czterech mężczyzn. W Cannes czekamy jeszcze na najnowsze propozycje Almodovara czy Tarantino. O tych filmach także usłyszysz w Radiu ZET!

 

Romuald Kłosowski