Zamknij

OFF Camera. Nominacje w biały dzień [FILMY]

Tomasz Pietrzyk
09.04.2019 15:45
OFF Camera. Nominacje w biały dzień [FILMY]
fot. Sonia Szóstak

„Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha z Krystyną Jandą i Kasią Smutniak znalazł się w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Pokazy festiwalowe będą pierwszymi seansami filmu w Polsce. Jednocześnie potwierdzona jest już dystrybucja zagraniczna w Kanadzie, Argentynie, Chile, Urugwaju, Hiszpanii, krajach bałtyckich i Beneluksu, Czechach i Słowacji.

Światowa premiera „Słodkiego końca dnia” odbyła się na słynnym Festiwalu Sundance, gdzie Krystyna Janda zdobyła Specjalną Nagrodę Jury. W konkursie OFF CAMERA najlepsze polskie produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę Kulczyk Foundation – trzysta tysięcy złotych.

„Słodki koniec dnia” to historia o odwadze, o sile słowa i skomplikowanych rodzinnych relacjach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.

W roli Marii zagrała Krystyna Janda, a Jej córkę odtwarza Kasia Smutniak. W projekt zaangażowana jest też międzynarodowa obsada, m.in. Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci. Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Za muzykę odpowiada Daniel Bloom, a aranżacji utworów podjął się Leszek Możdżer.  

W sumie 10 polskich filmów na Festiwalu zawalczy o Nagrodę Kulczyk Foundation. Do kogo może trafić 300 000 złotych? Poza „Słodkim końcem dnia” – szansę mają „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, „Okna, okna” Wojciecha Solarza, „Krew boga” Bartosza Konopki czy „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza. 

Tegoroczna, dwunasta edycja festiwalu, rozpocznie się 26 kwietnia w Krakowie. W poprzednich latach wśród laureatów znalazły się takie filmy jak „Twarz” oraz „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, „Obce niego” Dariusza Gajewskiego czy „Ida” Pawła Pawlikowskiego.