Zamknij

Paweł Burczyk: „dolegliwości to nie problem, ale wyzwanie!” Tym razem NieZŁY Pacjent w Radiu ZET o autyzmie i Zespole Aspergera. [PODCAST]

Romek Kłosowski
14.05.2019 21:27
Paweł Burczyk: „dolegliwości to nie problem, ale wyzwanie!” Tym razem NieZŁY Pacjent w Radiu ZET o autyzmie i Zespole Aspergera. [PODCAST]
fot. Radio ZET

Paweł Burczyk to między innymi - starszy posterunkowy "Luksus" z "13 Posterunku" (1997-98), Kazio Bąk, siostrzeniec Burczykowej z "Na dobre i na złe" (2001-04), Romuś Borosiuk z "Plebanii" (2004-2005), Arkadiusz K., "Żyła" ze "Świadka koronnego" i "Odwróconych" (obydwa z 2007) oraz "Nożyk" ze "Skorumpowanych" (2008). Także dubbinguje (m.in. polską wersję "Simpsonów" (Homer Simpson, Charles Montgomery Burns, Nelson Muntz, Barney Gumble, Murphy Krwawiące Dziąsła, Herman oraz Kearney Zzyzwicz). Coraz częściej mówi nie tylko o sobie, ale o rodzinie: żonie i dwójce dzieci. Rodzina na co dzień obcuje z autyzmem i zespołem Aspergera kilkunastoletniej dziewczynki.

POSŁUCHAJ FRAGMENTU PROGRAMU:

 

AUTYZM to zakłócenie zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych oraz stereotypowość zachowań i trudności z integracją wrażeń zmysłowych. To właśnie alienacja chorych w świecie własnych przeżyć sprawiła, że to zaburzenie nazwano autyzmem, od stgr. αὐτός (autós), co oznacza „sam”. Autyzm poddaje się różnym formom terapii, ale nie jest uleczalny – zaburzenie utrzymuje się do końca życia. To przypadłość zaliczana do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Uważa się, że jest to schorzenie dotyczące mózgu, mogące mieć podłoże genetyczne. Jednak mimo zidentyfikowania wielu czynników zwiększających ryzyko wystąpienia autyzmu, jego przyczyna nie została dotąd w pełni poznana.

PAWEŁ BURCZYK to 50-latek urodzony w Elblągu, ma córkę Wiktorię i syna Maksa. O starszym dziecku mówi w wywiadach: „Wiktoria jest inteligentna, bystra, wrażliwa, tylko widzi ten świat inaczej.” „Nigdy nie pytaliśmy: dlaczego nas to spotkało? Po coś nas anioły wybrały. Ona wybrała najlepszych rodziców. Bardzo dużo nas nauczyła” - mówiła z kolei w jednym z wywiadów żona, Olimpia Burczyk.
Paweł Burczyk został ambasadorem akcji "Oswoić Autyzm". W jej ramach prowadzi wykłady dla rodziców o tym, że dzieci z autyzmem chcą nam coś przekazać. Jesienią zeszłego roku ukazała się jego książka (napisana wspólnie z żoną) "Hardy, Twardy, Najlepszy", w której pomaga ludziom znaleźć drogę do spełnienia.

POSŁUCHAJ PROGRAMU NIE-ZŁY PACJENT O AUTYZMIE I ZESPOLE ASPERGERA:

 

W ostatnim „Nie-ZŁYM pacjencie w Radiu ZET” obok Pawła Burczyka – Michał Figurski gościł też Joannę Grochowską z Fundacji Synapsis (Fundacja dla dzieci i dorosłych z autyzmem). Pani Joanna jest terapeutką, na co dzień spotyka się z autystykami; jest też konsultantką psychologii klinicznej dziecka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i wiceprezeską SYNAPSIS.

Romuald Kłosowski