Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

ZET Cafe - pora na miasto pierników. Można je pokochać jak Irlandię

26.07.2017 10:04

To właśnie niebo nad tym miastem obserwował Kopernik - tworząc astronomiczne teorie! To właśnie w tym mieście można też zjeść najlepsze pierniki. I to właśnie tutaj powstał jeden z największych polskich przebojów: „Kocham Cię, jak Irlandię” . W ten weekend ZET Cafe odwiedzi Toruń.

ZET Cafe - pora na miasto pierników. Można je pokochać jak Irlandię

Na mapie tegorocznej trasy mobilnego studia-kawiarni Radia ZET nie mogło zabraknąć miasta, które nie tylko cieszy się sympatią wszystkich piernikowych łakomczuchów, ale także urzeka swoim klimatem: gdzie piękno gotyckiej architektury, krzyżuje się z nowoczesnymi obiektami rekreacyjnymi i sportowymi.

 

Startują Igrzyska

 

To właśnie sport sprawi, że w Toruniu pojawimy się właśnie w ten weekend. 29 lipca zaczynają się tam bowiem XVII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Z tej okazji Toruń  odwiedzi blisko 1000 zawodników z 33 krajów świata. Przyjadą nie tylko z Europy, ale ze wszystkich zakątków globu m.in. Argentyny, Egiptu, Ekwadoru, Kanady, RPA, Rosji, USA,  a nawet z odległych: Singapuru i Australii.

clip_image002

 

Zawodnicy rywalizować będą w 25 dyscyplinach sportowych. Oprócz tak popularnych, jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka czy pływanie - zmierzą się też w golfie, kolarstwie MTB, bowlingu, strzelectwie i żeglarstwie.

Organizatorami XVIII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Toruń 2017 są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i miasto Toruń. Impreza odbędzie się pod auspicjami Senatu RP oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki RP, a Honorowym Patronatem objął ją Prezydent RP Andrzej Duda.

Na co dzień: żużel

Igrzyska to wielkie święto, także dla mieszkańców Torunia. Jednak na co dzień ekscytują się żużlem. Można śmiało powiedzieć, że miasto „żyje” tym sportem i zmaganiami swojej drużyny w najlepszej lidze żużlowej świata, czyli PGE Speedway Ekstralidze. Rywalizację śledzą niemal wszyscy, a na toruńskiej MOTARENIE na każdym meczu zasiadają tysiące kibiców, by dopingować KS Toruń.

clip_image003

 

Miasto pachnące piernikiem…

Odwieczną sławę zapewniają Toruniowi pierniki. Te korzenne, aromatyczne ciastka o wielu różnych kształtach, polewane czekoladą lub glazurą cukrową są wypiekane w Toruniu od XIV wieku. Rozwojowi piernikarstwa w średniowieczu sprzyjała obfitość dobrej mąki i miodu w okolicy oraz położenie miasta na europejskich szlakach handlowych, zapewniające łatwy dostęp do przypraw korzennych. Wkrótce toruńskie pierniki zasłynęły w całej Europie.

W szczytowym momencie rzemiosłem piernikarskim zajmowało się w Toruniu kilkudziesięciu piekarzy, cukierników oraz miejscowe klasztory. Dziś te tradycje kontynuuje Fabryka Cukiernicza Kopernik. Najbardziej znanym toruńskim piernikiem jest Katarzynka - pierniczek w kształcie trzech złączonych serduszek, oblany czekoladą. Jedna z licznych legend głosi, że po raz pierwszy upiekł go ubogi piekarz zakochany nieszczęśliwie w pięknej toruniance Katarzynie. To jego łzy połączyły w jedno ułożone na blasze serduszka. 

clip_image004

 

Smakiem toruńskich pierników zachwycano się od wieków. Kosztowali ich królowie i władcy: Zygmunt Stary, Stefan Batory, królowa Marysieńka Sobieska, car Rosji Piotr I, cesarz Napoleon, artyści: Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Julian Ursyn Niemcewicz, Zygmunt Krasiński, Jan Kiepura, Czesław Miłosz, a także współczesne ikony: kanclerz Helmut Schmidt, Lech Wałęsa, a także Papież Jan Paweł II, który odwiedził Toruń 7 czerwca 1999 r. Pierniki z Torunia Ojciec Święty otrzymywał też co roku na Boże Narodzenie. Zawsze dopytywał się o nie podczas spotkań z przedstawicielami Torunia w Watykanie.

Słowem: Toruń piernikiem stoi. A przechadzając się wąskimi uliczkami toruńskiej starówki można odnieść wrażenie, że zapach pierników unosi się wszędzie.

 

… piękne gotykiem

 

Toruń to też gratka dla miłośników historii. Przede wszystkim historii sztuki i architektury. Gotyckie serce miasta co roku przyciąga ponad 2 miliony turystów. „Magnesem” jest toruńska „starówka” wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przechadzając się po niej nie można nie zobaczyć krzywej wieża, ruin zamku krzyżackiego, średniowiecznych świątyni, spichlerzy.

Ogromne wrażenie robi panorama miasta, którą można podziwiać z przeciwległego brzegu Wisły. Najpiękniejsze po zmroku. zyskała miano jednego z 7 cudów turystycznych Polski. To właśnie dla niej wracają do Torunia ponownie.

Tu urodził się Kopernik

 

Nie tylko „gotyk na dotyk” stał się ikoną miasta. Jest nią również astronom Mikołaj Kopernik, który urodził się w Toruniu, a potem „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”.  Postać astronoma upamiętnia pomnik na Rynku Staromiejskim przy Ratuszu. Jego nazwisko pojawia się także w nazwie ulicy, przy której znajduje się Dom Kopernika i Muzeum jemu poświęcone i historii miasta. Kontynuując wątek astronomiczny, nie można odmówić sobie wizyty w Planetarium lub w obserwatorium astronomicznym mieszczącym się w miejscowości Piwnice pod Toruniem.

 

Miasto zawsze pełne życia

W minionych wiekach, Toruń dzięki swojemu położeniu na szlaku bursztynowym i jedwabnym, utrzymywał liczne kontakty handlowe. Do  toruńskiego portu wpływały duże okręty morskie a miasto należało do Związku Miast Hanzeatyckich. Dziś tętniący na miejskich bulwarach handel zastąpili turyści, a miasto stało się ważnym ośrodkiem akademickim. Dzięki obecności studentów miasto tętni życiem przez cały rok, zapraszając do udziału w licznych wydarzeniach i koncertach.

Uciekając od zgiełku, w poszukiwaniu odpoczynku, na terenie miasta znajduje się wiele enklaw zieleni i spokoju, miejsc urokliwych, pozwalających na relaks i rekreację. Ci, którzy chcą aktywnie wypoczywać na łonie natury mogą odwiedzić Przystań Toruń. Umożliwia ona, coraz popularniejszy w Toruniu sposób spędzania wolnego czasu, czyli żeglowanie. Odpoczynek na wodzie, z której można podziwiać średniowieczną panoramę miasta przyciąga też turystów.

clip_image006

Radio ZET odwiedzi Toruń już 29. lipca (sobota). Spotkajcie się z nami przy filiżance kawy na Rynku Staromiejskim. Czekamy tam na Was już od 10:00. A jeśli nie możecie być z nami w Toruniu – to włączcie Radio ZET! Już od 14:00 Justyna Dżbik i Kamil Nosel poprowadzą program „ZET Cafe” prosto z Torunia. Wśród gości oprócz gospodarzy miasta znajdą się m.in. żużlowiec, Adrian Miedziński, lider Kobranocki Andrzej „Kobra” Kraiński i zespół Feel na czele z Piotrem Kupichą!

(mg / rokl)

Oceń