Zamknij

Tomasz Sekielski o pedofilii w kościele: „Nie wszyscy księża to seksualni dewianci”

Justyna Kierzkowska
17.05.2019 01:38
Tomasz Sekielski w Radiu ZET

Tomasz Sekielski w rozmowie w Radiu ZET opowiedział o swojej najnowszej produkcji "Nie mów nikomu". Jak dokument komentowali słuchacze na żywo w programie Halo ZET?

11 maja 2019 Tomasz Sekielski wraz z bratem Markiem Sekielskim opublikował długo zapowiadany dokument dotyczący problemu pedofilii w Kościele Katolickim w Polsce. Film wywołał narodową dyskusję na temat sposobów walki z molestowaniem. Produkcję skomentowali m.in. prezydent Andrzej Duda oraz były prezydent Lech Wałęsa, którego kapelanem w czasach prezydentury był wspomniany w filmie zmarły ks. Franciszek Cybula. Z kolei Prymas Polski abp. Wojciech Polak w Gościu Radia ZET przyznał, że obejrzał film Tomasza Sekielskiego "oglądał świadectwa, którymi został poruszony".  

Dokument "Nie mów nikomu", udostępniony za darmo na YouTube, obejrzano do tej pory ponad 17 mln razy. Tomasz Sekielski w czwartek 16 maja 2019 rozmawiał o produkcji z Justyną Dżbik w programie Halo ZET. 

 

Tomasz Sekielski o filmie "Nie mów nikomu" w Radiu ZET

Dziennikarz opowiedział m.in. o tym, w jaki sposób udało mu się namówić ofiary pedofilii do konfrontacji ze sprawcami, skomentował również na bieżąco wypowiedzi słuchaczy Radia ZET. Jeden z nich przyznał na antenie, że znalazł się w sytuacji, w której musiał interweniować, bo ktoś nieznajomy zaczepiał jego syna. Ostatecznie okazało się, że była to osoba poszukiwana z powodu popełnienia czynów pedofilskich. Tomasz Sekielski przestrzegł jednak, że „to nie jest tak, że wszyscy księża to seksualni dewianci”. 

Specjalna infolinia dla osób pokrzywdzonych przez księży

Z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu, została stworzona specjalna infolinia dla osób pokrzywdzonych przez księży „Zranieni w Kościele”. W każdy wtorek w godzinach 19:00-22:00 za pomocą numeru 800 280 900 zainteresowani mogą anonimowo i bezpłatnie przeprowadzić rozmowy z psychologami i terapeutami, a także otrzymać pomoc prawną.