Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

ZET CAFE dopływa do Szczecina!

02.08.2017 11:48

Wśród żaglowców z całego świata, które Odrą dopłyną do Wałów Chrobrego w Szczecinie – zobaczycie też marynarskie miasteczko Radia ZET! Tym razem zapraszamy na kawę na szczecińską Łasztownię!

ZET CAFE dopływa do Szczecina!

W naszym plenerowym studiu będziemy przypatrywać się żaglowcom podczas finału regat The Tall Ships Races, ale zamiast szant – będziemy podsłuchiwać uczestników I Festiwalu Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta. Przy moście prowadzącym na Wyspę Grodzką o samych regatach opowie nam Tomasz Owsik-Kozłowski.  

Kult Szczecina

Przyjrzymy się też kulturze w stolicy Zachodniego Pomorza – i porozmawiamy z szefową Szczecińskiej Agencji Artystycznej Anną Lemańczyk. A w Szczecinie teraz dzieje się sporo! Od 5 do 8 sierpnia –The Tall Ships Races - impreza organizowana dotąd przez Szczecin już dwa razy – w 2007 i 2013 roku. Gwiazdą muzyczną tegorocznego zlotu żaglowców będzie Andrea Bocelli. W sobotę wystąpią z nim członkowie  Chóru Akademii Morskiej. W niedzielny wieczór wystąpią za to uczestnicy i jurorzy ostatniej edycji „Voice of Poland”, a w poniedziałek – Kayah i C-Bool. WIĘCEJ TUTAJ!

szcze1

Przez cały weekend nie zabraknie też instrumentalistów! Trębacze, bębniarze czy puzoniści z całej Polski – szykują się bowiem na I Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta. Program konkursowy festiwalu podzielono na występy estradowe, pokaz musztry orkiestrowej oraz na prezentacje orkiestr podczas przemarszu w paradzie załóg. Poza konkursem wystąpi też Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia i Orkiestra Wojskowa ze Szczecina.
Obok miasteczka Radia ZET, na Łasztowni – także Festiwal Rzeźby w Piasku, Strefa Namiotów Sferycznych, Festiwal Smaków Food Trucków, Jarmark pod Żaglami, a przy Starej Rzeźni – także symboliczne wypuszczenie gołębi.

Miasto przygotowuje się także na kolejny weekend, kiedy odbędzie Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic. 11 i 12 sierpnia niebo nad Odrą rozbłyśnie tysiącem kolorowych fajerwerków, przygotowanych przez najlepsze firmy pirotechniczne z całego świata! Przez całe lato w Szczecinie trwa też 10 Różany Ogród Sztuki.

Stolica kina?

Ale wróćmy do mobilnego studia Radia ZET! W tę sobotę spotkamy się tam również z Jerzym Miśkiewiczem, współwłaścicielem Kina Pionier. To miejsce, które oficjalnie działa od 1909 roku, a niektóre dokumenty datują powstanie tego najstarszego, nieprzerwanie działającego kina na świecie nawet na 1907 rok! 

 

Na deser spotkamy się z autorem słów: „Szczecińska gościnność jak na Południu Stanów / Miałem wyjść na chwilę, wróciłem o 6 rano” czy „Jeśli ktoś się zapyta, czy Szczecin leży nad morzem / Wsiadaj w tramwaj „9”, jedź na Pętle Głębokie.” O tym twórcy – prawniku o pseudonimie Łona – Wikipedia pisze, że „ze względu na swoje teksty uważany za przedstawiciela tzw. << rapu inteligenckiego >>”.

szcze2

Smaki Szczecina

A ponieważ przez żołądek do serca – zamierzamy również zajadać się specjałami Szczecina! Tym spoza stolicy Zachodniego Pomorza – najbardziej kojarzy się z tym miastem Paprykarz szczeciński, który został opracowany w połowie lat 60. XX w. przez pracowników laboratorium PPUDiR Gryf ze Szczecina i był sposobem zagospodarowania odpadów po wykrawaniu kostki rybnej z zamrożonych bloków rybnych. Dla szczecinian specjalnością ich kuchni jest jednak pasztecik – rodzaj smażonego ciasta drożdżowego nadziewanego mieszankami mięsnymi bądź jarskimi. Nadzienie składa się najczęściej z wieprzowiny połączonej z wołowiną, kapusty z grzybami bądź sera i pieczarek. Od końca 2010 roku paszteciki szczecińskie są na Liście Produktów Tradycyjnych, co oznacza, że wszyscy producenci muszą ściśle przestrzegać ich receptury.

To wszystko naszkicuje także Henryk Sawka, który od 28 lat prowadzi w Szczecinie własną galerię! Bądźcie z nami na Łasztowni, przy moście prowadzącym na Wyspę Grodzką (podczas regat The Tall Ships Races / Zlotu Wielkich Żaglowców) lub przy radiowych odbiornikach! Program od 14 do 18 poprowadzą Justyna Dżbik-Kluge i Kamil Nosel. 

(rokl) Fot. Szczecin.eu

Oceń