Zamknij

Złote palmy Cannes 2018 – coraz bliżej werdyktu. Relacja Grażyny Torbickiej [WIDEO]

Tomasz Pietrzyk
18.05.2018 10:21
Złote palmy Cannes 2018 – coraz bliżej werdyktu. Relacja Grażyny Torbickiej [WIDEO]
fot. Radio ZET

O co najmniej siedmiu szansach na wyróżnienia dla Polaków w Cannes – opowiada wysłanniczka Radia ZET na 71 kanneński Festiwal Filmowy, Grażyna Torbicka.

Wyraziste filmy Spike’a Lee i Larsa von Triera, 80-urodziny Jerzego Skolimowskiego czy Joanna Kulig nazwana przez krytyków „europejską Jennifer Lawrence”. O tym wszystkim codziennie mogliście usłyszeć po 12 w Radiu ZET. Do gali finałowej pozostały już jednak godziny i emocje coraz bardziej sięgają lazurowego zenitu.

Posłuchajcie raportu z ostatnich dni! Z Grażyną Torbicką rozmawiał Romuald Kłosowski:

 

AKTUALIZACJA:

Pojawiła się poważna konkurencja dla „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. To „Kafarnaum” reżyserki i scenarzystki Nadine Labaki z Libanu. Labaki w Cannes jest po raz trzeci, ze swoim trzecim filmem. „Kafarnaum” pokazano premierowo w czwartkowy wieczór. – To całkowite przeciwieństwo wycyzelowanej „Zimnej wojny”; tutaj wszystkiego jest za dużo. Ogromny chaos w obrazie, sporo ruchu, dużo ludzi i obiektów. Ale to właśnie to miejsce. „Kafarnaum” opowiada historię 12-letniego chłopca, który usiłował zabić swoich rodziców. Po to, by żyć, a nie być dzieckiem ulicy – mówiła w Radiu ZET Grażyna Torbicka i dodawała: – mówi się tutaj, że Labaki ma nie tylko szanse na Złotą Palmę, ale także na Oskara za nieanglojęzyczny film.

Twórczyni „Kafarnaum” w Polsce jest znana choćby z filmu „Karmel” - Labaki zawsze zwraca się w stronę ludzi zapomnianych, odrzuconych, niechcianych – mówiła korespondentka w Cannes. – Tegoroczny Festiwal pokazuje, że historie filmowe przenoszą się na peryferie miast, do slumsów; pokazują miejsca i ludzie bez przyszłości. Jakby twórcy chcieliby powiedzieć, że współczesny, chaotyczny świat jest zagubiony; nie potrafi opanować ludzi i nie potrafi im pomóc. Niewątpliwie większość filmów, nie tylko azjatyckich, ale na przykład produkcje włoskie czy właśnie produkcja libańska - mówi o tych zapomnianych – uzupełniała Torbicka.

Ogłoszenie wyników i wręczenie Złotej Palmy na 71 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w sobotni wieczór. Nagrody będzie wręczała przewodnicząca jury Konkursu Głównego Cate Blanchett.

ROKL/TP