Zamknij

5 książek polskich noblistów, które warto przeczytać!

5 książek polskich noblistów, które warto przeczytać!
fot. Shutterstock

Jeszcze niedawno cała Polska żyła ogromnym sukcesem pisarki, Olgi Tokarczuk, która została wyróżniona Literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok. Tym samym dołączyła do grona polskich laureatów tej nagrody. Przygotowaliśmy dla Was listę pięciu książek wybitnych autorów, które warto poznać!

Księgarnie, serwisy i czasopisma literackie prześcigają się w prezentowaniu nowości i list bestsellerów. Tymczasem warto zatrzymać się i sięgnąć po książki, które nie są pisane dla topowych miejsc w modnych księgarniach, ale — dla pokoleń. Dziś prezentujemy Wam listę pięciu nietypowych książek polskich noblistów. Większość pisarzy jest nam znana ze szkoły, jednak dziś proponujemy ich mniej popularne dzieła, które — wbrew pozorom — będą idealną, wartościową lekturą na weekend.

Olga Tokarczuk

Nobel Olgi Tokarczuk, za „wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”, był niesamowicie pozytywnym wydarzeniem, dzięki któremu książki tej utalentowanej pisarki cieszą się dużą popularnością. Jeśli szukasz lektury na weekend, raczej odstraszy Cię objętość Ksiąg Jakubowych, liczących ponad 900 stron. Na początek polecamy Opowiadania bizarne autorki, czyli zbiór dziesięciu zaskakujących, niezwykłych opowiadań z różnych krańców świata. Te utwory sprawiają, że nawet dorosły czytelnik odnajdzie w otaczającej go rzeczywistości odrobinę magii. 

Wisława Szymborska

Szymborska nazywała otrzymanie Nagrody Nobla „tragedią sztokholmską”, bo popularność, która wiązała się z tak prestiżowym wyróżnieniem, była dla niej trudna do zniesienia. Wiele osób zna jej ironiczne, lekkie pióro i nawet ci, którzy stronią od poezji, znajdują w jej tekstach odniesienia do swojego życia. My chcemy polecić mniej popularną publikację — Lektury nadobowiązkowe, czyli zbiór felietonów noblistki. Szymborska lekko i błyskotliwie komentuje różne zjawiska i utwory literackie. Podczas czytania można odnieść wrażenie, że autorka uśmiecha się dobrodusznie i konspiracyjnie mruga okiem do czytelnika, a przede wszystkim przekazuje ogromną wiedzę, z której warto czerpać, bo jest podana w lekkiej, humorystycznej formie.

Władysław Reymont

Chłopów Reymonta kojarzy każdy, kto zmagał się z tą lekturą szkolną. Ale niewiele osób wie, że noblista stworzył także znakomitą powieść z wątkami spirytystycznymi! Wampir to powieść, której akcja rozgrywa się w pełnym mgieł, tajemniczym, XX-wiecznym Londynie. Historia o niespełnionej miłości oraz nadprzyrodzonych zjawiskach świadczy o zainteresowaniu autora tematyką okultystyczną i do dziś znajduje grono miłośników, zafascynowanych jej mistycznym klimatem.

Henryk Sienkiewicz

Jeśli należysz do miłośników rodzinnych sag i powieści obyczajowych, a przy tym uwielbiasz filmy kostiumowe, Rodzina Połanieckich to książka, przy której odpoczniesz i zrelaksujesz się po długim dniu. Powieść należy do mniej znanych w dorobku Sienkiewicza, ale w niczym nie ustępuje jego najpopularniejszym dziełom. Powstał nawet serial na jej podstawie, noszący ten sam tytuł.

Czesław Miłosz

Kwarantanna spowodowana wirusem dała się nam wszystkim we znaki i wielu osobom brakuje bliskości natury — lasów, łąk i jezior. Dolina Issy Miłosza to wspaniały sposób na przywołanie wspomnień o dzieciństwie spędzanym na wsi u dziadków i mentalne przeniesienie się do malowniczej doliny, pełnej zachwycającej, niezmienionej przyrody. Dla miłośników natury — lektura obowiązkowa, przy której wypoczywa się tak, jak podczas spaceru ulubionymi ścieżkami.

Pięciu autorów, pięć zupełnie różnych książek — która zwróciła Twoją uwagę? Bez względu na to, czy sięgniesz po nowsze pozycje Olgi Tokarczuk, czy dasz się oczarować mistycznemu Londynowi z powieści Reymonta — wspaniale, że zamiast podążać nurtem modnych tytułów, świadomie wybierasz ponadczasowe książki uznanych polskich pisarzy.