Zamknij

Chiński Nowy Rok 2017: kiedy się zaczyna i pod jakim znakiem upłynie?

Redakcja
27.01.2017 11:54
Chiński Nowy Rok 2017: kiedy się zaczyna i pod jakim znakiem upłynie?
fot. Choński Nowy Rok 2017 data

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w chińskim kalendarzu. Dzień ten nazywany jest także Świętem Wiosny. Jego data jest zmienna, jednak tradycyjnie wypada pod koniec stycznia lub na początku lutego. Kiedy jest Chiński Nowy Rok 2017 i pod jakim znakiem zodiaku upłynie?

Święto Wiosny w Chinach to niezwykle ważny dzień, do którego przygotowania trwają przez wiele dni. Już na początku ostatniego miesiąca starego roku całe rodziny rozpoczynają wielkie porządki. Z domostw wygania się złe duchu a następnie spożywa się tradycyjną zupę ryżową. 23. dnia ostatniego miesiąca roku żegna się domowego boga kuchni, a po tym urządzana jest bogata uczta, podczas której usta posążku boga kuchni smarowane są miodem.

Poza przygotowaniami zwyczajowymi odbywają się także typowe, domowe przygotowania: robi się zakupy, prezenty dla bliskich i ozdabia drzwi tradycyjnymi obrazkami noworocznymi. Dobrze jest też przed nadejściem Chińskiego Nowego Roku spłacić wszystkie długi.

Chiński Nowy Rok 2017: kiedy się rozpoczyna i pod jakim znakiem?

Już 28 stycznia Chińczycy przywitają kolejny rok. Tym razem będzie to rok pod znakiem Koguta. "Teraz nadszedł czas, kiedy naprawdę lepiej zrobić mniej, ale zrobić to doskonale. Nie ma sensu iść w swoich obowiązkach na ilość. Jakość ma w tym roku największe znaczenie" - czytamy w jednym z horoskopów na nadchodzący chiński rok.

W odróżnieniu od zwyczajów europejskich, Chińczycy swój wieczór noworoczny spędzają w gronie rodzinnym i obdarowują się wtedy prezentami. Dopiero potem udają się na ulice, gdzie słychać muzykę, a ludzie tańczą. Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem prywatnym i państwowym, ale też piękną tradycją z noworocznym korowodem, kolorowymi pochodami. Najważniejszym elementem obchodów tego dnia jest korowód osób, niosących podobiznę smoka.

Rok Koguta zakończy się 15 lutego 2018 roku, kiedy to rozpocznie się rok Psa.

Chiński rok Koguta: horoskop 2017

"Kogut wstaje rano jako pierwszy i budzi domowników swoją energią i entuzjazmem. Czas brać się do pracy – zdaje się mówić. I tak właśnie wszyscy powinniśmy zrobić. Nie obijajmy się i pozwólmy sobie na pełne zaangażowanie w realizowaniu marzeń. W tym roku mamy ku temu najlepsze warunki. Nie będzie nas opuszczać skupienie i lepiej niż w innych latach zadbamy o szczegóły. Kogut w kulturze chińskiej jest kojarzony z precyzją i wyrazistością. Warto wykorzystać jego pomoc w tej materii.

Motto na rok ognistego Koguta: Starajmy się utrzymywać wszystko w prostocie. Nie ma sensu ulegać prowokacjom, a czasami warto nawet zrobić krok do tyłu, żeby dostrzec cały ocean nowych możliwości. Pamiętajmy, że szlachetność i pozytywne wartości nigdy nie wychodzą z mody. Nieważne, jak trudne może się wydawać ich stosowanie. Kto będzie je pielęgnować, daleko zajdzie" - czytamy w horoskopie w serwisie przewodnikduchowy.pl.

RadioZET.pl/SA