Zamknij

To koniec Cirque du Soleil? Najsłynniejszy cyrk świata ma kłopoty finansowe

30.06.2020 12:11
Cirque du Soleil
fot. Katja Ogrin/Press Association/East News

Cirque du Soleil od dawna określany jest mianem najbardziej znanego cyrku na świecie. Wielokrotnie gościł także w Polsce. Okazuje się, że firma zmaga się z olbrzymimi problemami finansowymi. Długi sięgają miliarda dolarów. Wszystko przez pandemię.

Cirque du Soleil to bez wątpienia najbardziej znany cyrk na świecie. Wielokrotnie występował także w Polsce (miał również gościć u nas w 2020 roku). Okazuje się, że firma zmaga się z olbrzymimi problemami finansowymi. Długi sięgają miliarda dolarów. Wszystko przez pandemię.

Cirque du Soleil upadnie?

W sieci ukazało się oświadczenie, w którym spółka Cirque de Soleil informuje o kłopotach finansowych i planach zwolnienia 3,5 tysiąca osób. Najważniejsze jednak, że wniosek o upadłość nie oznacza końca marki.
"Przez ostatnich 36 lat Cirque de Soleil odnosił duże sukcesy i był zyskowną organizacją. Jednak z zerowymi przychodami i zmuszeni do zamknięcia wszystkich naszych spektakli z powodu Covid-19, zarządzający firmą musieli podjąć zdecydowane działania, mające uchronić przyszłość spółki" - skomentował sytuację Daniel Lamarre, CEO Cirque de Soleil Entertainment Group.

Cyrk Słońca powstał w 1984 roku z inicjatywy dwójki ulicznych artystów. Obecnie zatrudnia kilka tysięcy osób. Pokazy Cirque du Soleil to wielkie przedsięwzięcia ze skomplikowanymi akrobacjami, pięknymi kostiumami, świetną choreografią i wspaniałą muzyką. Co najważniejsze - to najbardziej znany cyrk bez udziału zwierząt. W zwierzaki wcielają się tam ludzie (jednym z nich jest Polak - Kamil Fieniuk).

Z powodu pandemii tysiące firm na całym świecie borykają się z kłopotami finansowymi. Nie tylko te małe, ale i duże i znane, jak właśnie Cirque du Soleil. Choć są znani od lat bez występów nie mogą utrzymać płynności finansowej. Ofiarą koronawirusa padła także firma Agnieszki Kaczorowskiej - założona w 2017 roku szkoła tańca.

RadioZET.pl/AS