Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Co najpierw widzisz na tym rysunku? Naukowcy wyjaśniają, co ma wpływ na nasze postrzeganie

20.09.2018 15:23

To jeden z najbardziej znanych obrazów, bazujących na złudzeniu optycznym. Rysunek opisywany często słowami "Moja żona i moja teściowa" przedstawia wizerunki dwóch kobiet. Naukowcy mają teorię na temat tego, co sprawia, że widzimy tę starą, lub tę młodą. Odpowiedź jest prosta.

iluzja optyczna żona teściowa fot. Wikimedia

Badacze z Uniwersytetu Flinders w Australii przedstawili teorię na temat iluzji optycznej, znanej pod nazwą "Moja żona i moja teściowa". Ten popularny rysunek ukazuje zarówno młodą kobietę, jak i profil starszej pani.

1

Celem badania było ustalenie, czy "uprzedzenia w wieku produkcyjnym wpływają na początkową interpretację obrazu na poziomie podświadomości".

Zdaniem naukowców, to, którą z kobiet widzimy najpierw, jest powiązane z naszym wiekiem. Badani w wieku 18-30 lat najpierw zauważali portret żony. Starsi - najpierw teściową. W badaniu udział wzięło 393 uczestników (242 mężczyzn i 141 kobiet) w wieku od 18 do 68 lat. Średnia wieku wynosiła 32 lata. badanym pokazywano omawianą grafikę na zaledwie pół sekundy. Potem pytano ich o to, co zobaczyli.

Większość uczestników badania najpierw zauważała młodą kobietę. Następnie wydzielono z uczestników grupy 10 procent najmłodszych i 10 procent najstarszych Wówczas udało się zaobserwować, że starsi widzieli teściową, a młodsi - żonę.

Jak widać więc, to, co postrzegamy, ma związek z naszym wiekiem. Ale podobno ma się tyle lat, na ile się czuje...

RadioZET.pl/thisisinsider.com/SA

Oceń