Zamknij

Co najpierw widzisz na tym rysunku? Naukowcy wyjaśniają, co ma wpływ na nasze postrzeganie

Redakcja
20.09.2018 15:23
iluzja optyczna żona teściowa
fot. Wikimedia

To jeden z najbardziej znanych obrazów, bazujących na złudzeniu optycznym. Rysunek opisywany często słowami "Moja żona i moja teściowa" przedstawia wizerunki dwóch kobiet. Naukowcy mają teorię na temat tego, co sprawia, że widzimy tę starą, lub tę młodą. Odpowiedź jest prosta.

Badacze z Uniwersytetu Flinders w Australii przedstawili teorię na temat iluzji optycznej, znanej pod nazwą "Moja żona i moja teściowa". Ten popularny rysunek ukazuje zarówno młodą kobietę, jak i profil starszej pani.

1

Celem badania było ustalenie, czy "uprzedzenia w wieku produkcyjnym wpływają na początkową interpretację obrazu na poziomie podświadomości".

Zdaniem naukowców, to, którą z kobiet widzimy najpierw, jest powiązane z naszym wiekiem. Badani w wieku 18-30 lat najpierw zauważali portret żony. Starsi - najpierw teściową. W badaniu udział wzięło 393 uczestników (242 mężczyzn i 141 kobiet) w wieku od 18 do 68 lat. Średnia wieku wynosiła 32 lata. badanym pokazywano omawianą grafikę na zaledwie pół sekundy. Potem pytano ich o to, co zobaczyli.

Większość uczestników badania najpierw zauważała młodą kobietę. Następnie wydzielono z uczestników grupy 10 procent najmłodszych i 10 procent najstarszych Wówczas udało się zaobserwować, że starsi widzieli teściową, a młodsi - żonę.

Jak widać więc, to, co postrzegamy, ma związek z naszym wiekiem. Ale podobno ma się tyle lat, na ile się czuje...

RadioZET.pl/thisisinsider.com/SA