Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Oscary 2019: Alfonso Cuaron ze statuetką dla najlepszego reżysera

25.02.2019 05:59

Choć wszyscy liczyliśmy na sukces Pawła Pawlikowskiego, Polak będzie musiał poczekać na swojego Oscara. W tym roku statuetkę otrzymał Alfonso Cuaron, twórca „Romy”.

Oscary 2019: Alfonso Cuaron ze statuetką dla najlepszego reżysera fot. ROBYN BECK/AFP/East News

Paweł Pawlikowski „Zimną wojną” dokonał czegoś niezwykłego. Już nagrodzona Oscarem „Ida” zwróciła oczy filmowego świata na nasz kraj, a „Zimna wojna” potwierdziła, że Pawlikowski jest jednym z najlepszych światowych reżyserów. Nic więc dziwnego, że gdy dowiedzieliśmy się, że Polak został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy reżyser, z całych sił trzymaliśmy kciuki. Niestety, „Zimna wojna” mimo trzech nominacji nie otrzymała żadnej statuetki. Również Paweł Pawlikowski musiał uznać wyższość meksykańskiego reżysera.

Oscar 2019 dla Alfonso Cuarona

Na długo przed galą Oscarów mówiło się, że bezpośrednim konkurentem dla „Zimnej wojny” będzie „Roma” w reżyserii Alfonso Cuarona. Meksykanin został również nominowany do nagrody za najlepszego reżysera i konkurował z Pawłem Pawlikowskim. Tym razem z rywalizacji zwycięsko wyszedł Alfonso Cuaron, który otrzymał statuetkę Oscara. Łącznie „Roma” została nagrodzona w trzech kategoriach, poza reżyserią doceniono Cuarona za zdjęcia, a sama produkcja otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W tej ostatniej kategorii również zwyciężyła z „Zimną wojną”. Nie mamy jednak wątpliwości, że Paweł Pawlikowski nie powiedział ostatniego słowa i jeszcze zobaczymy go ze statuetką Oscara w dłoni.

Alfonso Cuaron to legenda meksykańskiego kina. Pierwszy raz zasłynął w 2001 roku filmem „I Twoją matkę też”, reżyserował „Harry'go Pottera i więźnia Azkabanu” i „Grawitację”. Na swoim koncie ma między innymi Złoty Glob i tegoroczną nagrodę BAFTA.

OSCARY 2019 LISTA ZWYCIĘZCÓW: Zobacz wszystkich nagrodzonych

Alfonso Cuaron Oscar dla najlepszego reżysera fot. VALERIE MACON/AFP/East News

RadioZET.pl/MF

Oceń