Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Anioł morski wśród obelg to – poprawna odpowiedź na pytanie z „Milionerów”

08.08.2018 15:24

Anioł morski wśród obelg to... – oto pytanie ze 101. odcinka teleturnieju „Milionerzy”, którego powtórkę mogliśmy oglądać w środę, 8 sierpnia 2018. O milion grała pani Magdalena Walków z Opola. Jaka jest poprawna odpowiedź o to, jak inaczej określany jest anioł morski?

Milionerzy anioł morski inaczej obelga fot. screen Player.pl

Czym jest anioł morski? Gdyby pani Magda Walków, uczestniczka 101. odcinka „Milionerów” to wiedziała, przeszłaby do dalszej gry w programie.

Anioł morski wśród obelg to... – pytanie z „Milionerów” i odpowiedź

Pani Magda zobaczyła cztery odpowiedzi:

A: raszpla; B: paszczur; C: lampucera; D: paszcza.

Poprawna jest odpowiedź A – raszpla. To inaczej anioł morski.

Uczestniczka od początku niezbyt wiedziała, którą z odpowiedzi może wybrać. Wahała się między strzałem a telefonem do przyjaciela. Uznała, że to jest pytanie, w którym nic nie traci, jednak ostatecznie skorzystała z ostatniego koła ratunkowego i zadzwoniła do mamy. Ta zasugerowała lampucerę – i na tę odpowiedź postawiła pani Magda.

Raszpla – znaczenie wyrazu

O tym, co znaczy raszpla, dowiedzieć się możemy m.in. ze Słownika Języka Polskiego. Zgodnie z nim wyraz ten ma kilka znaczeń:

1. «stalowy pilnik o grubych nacięciach»
2. «żyworodny rekin»
3. pot. «obraźliwie o kobiecie»

Jak widać, anioł morski, inaczej Raszpla zwyczajna, skwat lub ryna, to nic innego jak ryba z rodziny raszplowatych, zagrożona wyginięciem. Jedno z tych określeń używane jest jako potoczny obraźliwy wyraz, kierowany pod adresem kobiety.

Niestety, to pytanie – za 75 tysięcy złotych – okazało się dla pani Magdy Walków z Opola ostatnim w jej grze o milion złotych. Nie udało się jej udzielić poprawnej odpowiedzi i z programu odeszła z gwarantowaną sumą 40 tysięcy złotych.

RadioZET.pl/SJP/SA

Oceń
Tagi