Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Cannes 2017: dwie nagrody dla polskiej krótkometrażówki

26.05.2017 09:56

Film Aleksandry Terpińskiej pt. „Najpiękniejsze fajerwerki ever" otrzymał dwie nagrody podczas tegorocznej 70. odsłony festiwalu filmowego w Cannes.

Cannes 2017: dwie nagrody dla polskiej krótkometrażówki fot. PAP

Półgodzinny film Terpińskiej opowiada o życiu mieszkańców nienazwanego europejskiego miasta, nagle przerwanym przez wojnę. Reżyserka opowiada o jednym dniu trójki młodych przyjaciół - granych przez Justynę Wasilewską, Malwinę Buss i Piotra Polaka, którzy muszą na nowo przemyśleć swoje życiowe plany wobec nieoczekiwanego wybuchu konfliktu zbrojnego. Jak tłumaczyła artystka, inspiracją do stworzenia filmu była dla niej sytuacja na Ukrainie.

Scenariusz Terpińskiej wygrał konkurs „Przypadek", zorganizowany z okazji Roku Kieślowskiego. Film zakwalifikował się do 56. edycji Semain de la Critique, canneńskiego Tygodnia Krytyki, którego celem jest przyglądanie się i nagradzanie młodych filmowców i debiutantów.

Reżyserka jest absolwentką wydziału psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Na swoim koncie ma etiudy szkolne – „Tonio Kroeger" (2010), „Święto zmarłych" (2011), „Ameryka" (2015), a także krótkie metraże: „Leszczu" (2013) i „Czeski Łabędź" (2015). Za swoje prace Terpińska nagrodzona została m.in. Grand Prix podczas Short Film Festival w Dramie, Best Short Film na Cottbus Film Festival oraz Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Mastershot na Festiwalu Camerimage.

Film otrzymał także Nagrodę Canal+.

RadioZET.pl/SI/PAP

Oceń