Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Cannes 2018. Kristen Stewart w jury

18.04.2018 10:41

Kristen Stewart i Lea Seydoux zasiądą w jury 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Już wiadomo, że w tym roku jury będzie w większości składało się z kobiet.

Kristen Stewart fot. Eastnews

Cannes 2018. Kristen Stewart w jury

Oprócz znanej głównie z sagi „Zmierzch" o wampirach Kristen Stewart, która jest także laureatką Cezara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za film „Sils Maria", oraz Seydoux, która zagrała jedną z głównych ról w nagrodzonym Złotą Palmą filmie ĻŻycie Adele", w jury zasiądzie m.in. rosyjski reżyser Andriej Zwiagincew, autor filmów „Lewiatan" i „Niemiłość".

Jury, któremu przewodniczyć będzie dwukrotna laureatka Oscara, australijska aktorka Cate Blanchett, będzie się składać z pięciu kobiet i czterech mężczyzn.

W 2017 roku komisji przewodniczył światowej sławy hiszpański reżyser Pedro Almodovar, a Złotą Palmę w głównym konkursie tego festiwalu zdobył film „The Square" Szweda Rubena Oestlunda.

Natomiast w tym roku o Złotą Palmę w konkursie głównym będzie walczyć m.in. "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Tym razem twórca nagrodzonej Oscarem "Idy" osadza fabułę w latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i „na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi". To pierwsza od 37 lat polska produkcja, która znalazła się w głównym konkursie.

Z kolei dzieło studia Animoon „III" w reżyserii Marty Pajek zakwalifikowało się do konkursu filmów krótkometrażowych.

Tegoroczny festiwal w Cannes rozpocznie się 8 maja i potrwa do 19 maja.

RadioZET.pl/SI/PAP

Oceń