Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Cate Blanchett przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Cannes

04.01.2018 21:38
xxx zet

Cate Blanchett została przewodniczącą jury 71. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. To dwunasta kobieta, która stanie na czele jury słynnego na całym świecie festiwalu.

Cate Blanchett przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Cannes fot. PAP

Festiwal filmowy w Cannes 2018. Cate Blanchett przewodniczącą

Australijska gwiazda ma na koncie dwie statuetki Oscara (za filmy „Blue Jasmine" oraz „Aviator"). Ostatnio można było ją oglądać w filmie „Manifesto", w którym wcieliła się w aż trzynaście postaci, od wokalistki punkowego zespołu, przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca, aż po bezdomnego mężczyznę, aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z otaczającą nas rzeczywistością.

Blanchett zagrała dotąd w ponad 50 filmach, zarówno w kasowych hitach, jak i bardziej niszowych, artystycznych projektach. W jej imponującym dorobku znalazły się role u najbardziej uznanych reżyserów, w tym Davida Finchera, Wesa Andersona, Jima Jarmusha, Terrence'a Malicka czy Todda Haynesa. Występuje także z powodzeniem na deskach teatralnych w Stanach Zjednoczonych, Londynie, Sydney.

– Czuję się zaszczycona tym przywilejem i odpowiedzialnością. Ten festiwal odgrywa kluczową rolę w jednoczeniu świata wokół opowieści - tego dziwnego i podstawowego dążenia, które podzielają, rozumieją i którego pragną wszyscy ludzie – napisała aktorka w oficjalnym oświadczeniu do mediów.

W zeszłym roku przewodniczącym festiwalu filmowego w Cannes był hiszpański reżyser Pedro Almodovar. Złotą Palmę otrzymał brawurowy film Robena Östlunda "The Square", będący satyrą na rzeczywistość Europy Zachodniej i pytaniem o granice jej tolerancji. – To bardzo prawdziwe kino, chodzi zwłaszcza o dyktaturę poprawności politycznej, która zamienia Europę w piekło paranormalności – powiedział Pedro Almodóvar po ogłoszeniu zwycięzcy głównego konkursu.

Festiwal w Cannes 2018 rozpocznie się 8 maja i zakończy 19 maja 2018 roku.

RadioZET.pl/SI

Oceń