Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dokąd w kwietniu 1912 roku wypłynął Titanic? Pytanie z Milionerów 22.08.

22.08.2018 16:17

Dokąd w kwietniu 1912 roku wypłynął Titanic? Takie pytanie padło w 106. odcinku „Milionerów”. Odpowiadał na nie Mateusz Karpalski. Oto poprawna odpowiedź.

Milionerzy - Titanic fot. screen Player.pl

Dokąd wypłynął Titanic, kiedy w kwietniu 1912 roku wypłynął w swój jedyny rejs? O to zapytano uczestnika 106. odcinka "Milionerów", którego powtórka emitowana była w telewizji 22.08.2018 roku. Było to już szóste pytanie uczestnika, który grał właśnie o 20 tysięcy złotych.

Dokąd płynął Titanic w kwietniu 1912 roku?

A: do Southampton;  B: do Szanghaju; C: do Nowego Jorku; D: do Port Hedlan

Mateusz niestety nie był pewien odpowiedzi. Analizował każdą z możliwości. Od razu odrzucił odpowiedź B - Sznghaj. Szybko postanowił jednak zadzwonić do przyjaciela. Tomasz podpowiedział mu, że chodzi o Nowy Jork. I właśnie odpowiedź C zaznaczył uczestnik. Była to poprawna odpowiedź. Pan Mateusz przeszedł dalej - do gry o kolejną gwarantowaną sumę - 40 tysięcy złotych.

RMS Titanic: "Praktycznie niezatapialny"

Katastrofa transatlantyku RMS Titanic była jedną z większych katastrof morskich. W swój pierwszy i jedyny rejs statek wypłynął w kwietniu 1912 roku, a do zderzenia z lodową górą doszło w nocy z 14 na 15 kwietnia. Górę marynarze dostrzegli około 23.40. Było już za późno, by zmienić tor statku.

Titanic był statkiem angielskiego towarzystwa okrętowego White Star Line (formalnie, od 1902 r., pod kontrolą amerykańskiego holdingu Juniusa Pierponta Morgana – International Mercantile Marine.

Głównym projektantem statku był wieloletni pracownik stoczni Harland & Wolff – Thomas A. Andrews, wspomagany przez inż. Eduarda Wildinga i Alexandra Carlisle’a. budowę rozpoczęto w 1909 roku, a zakończono zaledwie na 2 tygodnie przed rejsem. Nad konstrukcją i poszyciem kadłuba pracowało naraz ponad trzy tysiące robotników. Korpus Titanica oraz płyty poszycia wykonano ze stali miękkiej. Niektóre z nich miały rozmiar 1,8 × 10,4 metra. Ich grubość wahała się w granicach 19–22 milimetrów. Poszczególne elementy konstrukcji kadłuba łączone były nitami. Thomas Andrews – projektant Titanica – powiedział: Potrzeba trzech milionów nitów i wiele potu, żeby zbudować taki piękny statek.

Niestety, aby odciążyć Titanica, zaniedbano względy bezpieczeństwa i usunięto większość szalup. Pech chciał, że niestety były one konieczne. W katastrofie zginęło koło 1500 osób.

Jak na ironię, hasłem, pod którym reklamowano Titanica, było "Praktycznie niezatapialny". Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego.

RadioZET.pl/SA

Titanic dokąt wypłynął;

Oceń
Tagi